Rusové kvůli ztrátám raději používají střely než letadla, tvrdí Zalužnyj

foto Ilustrační foto - Zničená samohybná dělostřelecká jednotka na silnici poblíž ukrajinského Charkova, 12. dubna 2022.

Kyjev - Rusko raději používá střely s plochou dráhou letu k ostřelování ukrajinských cílů, než aby nasadilo letectvo. Jedním z důvodů této taktiky mohou být vysoké ztráty, které ruské letectvo utrpělo, upozornil náčelník ukrajinských ozbrojených sil Valerij Zalužnyj v telefonickém rozhovoru se svým americkým protějškem, šéfem sboru náčelníků štábů Markem Milleym.

Zalužnyj dnes na facebooku uvedl, že amerického generála informoval, že Rusko proti Ukrajině každý den odpaluje 10 až 14 střel s plochou dráhou letu proti civilní infrastruktuře, například rafinérii v Kremenčuku.

Ukrajinský generální štáb dnes také odhadl, že Rusko za 79 dnů bojů přišlo o dvě stovky letadel, 162 vrtulníků a 405 dronů. Za posledních 24 hodin ukrajinští vojáci sestřelili jedno letadlo a jeden vrtulník a sedm dronů.

Situace podle Zalužného zůstává těžká, ale Ukrajinci jsou odhodláni bojovat a dosáhnout vítězství v podobě osvobození všech okupovaných území.

Ukrajinský velitel také poděkoval Spojeným státům za poskytovanou vojenskou pomoc.

Na internetu se mezitím objevilo první video z výcviku ukrajinských vojáků s americkými obrněnými transportéry M 113.

Ruské jednotky dál ostřelují východ a jih Ukrajiny, uvádí Kyjev

Ruské jednotky pokračují v útocích na Donbasu a ve směru na Záporoží, na severovýchodě země se snaží posílit ochranu hranice s Ukrajinou, uvedl dnes ukrajinský generální štáb. Pokračuje také ostřelování mariupolských oceláren Azovstal, kde se z důvodu dokončené evakuace civilistů dá v blízké budoucnosti očekávat zesílení útoku, píše generální štáb.

Podle pravidelného hlášení ukrajinské armády z dnešního rána, tedy 79. dne ruské invaze, se zdá, že se situace na bojišti nezměnila, napsal ruskojazyčný server BBC. "Rusové útočí na Donbasu, u Charkova se brání a ustupují a v dalších místech pokračuje ostřelování," píše zpravodajský server.

Britské ministerstvo obrany ráno informovalo, že ruské síly soustředí své úsilí v oblasti Izjumu a Severodoněcku a jejich cílem je probojovat se ke Kramatorsku a Slovjansku a odříznout tak ukrajinské jednotky.

Ukrajinským silám se podle britského ministerstva obrany podařilo zabránit tomu, aby ruští vojáci překročili řeku Siverskyj (Severní) Doněc na západ od Severodoněcku. Rusko přišlo o významné množství vojenské techniky odpovídající nejméně jedné praporní taktické skupině i o vybavení použité pro stavbu pontonového mostu. Britský resort obrany snahy o překročení řeky v současné situaci označuje za "vysoce riskantní manévr, který svědčí o tom, že ruští velitelé jsou pod tlakem, aby dosáhli nějakého pokroku v operacích na východě Ukrajiny".

Satelitní snímky z Charkovské oblasti ukázaly zničení tří mostů, důležitých pro protiútok ukrajinské armády, upozornila na svém ruskojazyčném webu stanice BBC. Vyhození mostů do povětří by mohlo ukrajinskou ofenzívu zpomalit.

V Luhanské oblasti se ruské jednotky dál snaží získat plnou kontrolou nad městem Rubižne, útočily i na obce v Doněcké oblasti včetně Marjinky, kterou získaly v dubnu pod kontrolu opět ukrajinské síly. Ve směru na Záporoží ruští vojáci ostřelovali ukrajinské pozice podél celé fronty, píše ukrajinský generální štáb.

Odhadl také, že Rusko od začátku invaze přišlo o 26.900 vojáků, 1205 tanků, 2900 obrněných vozidel, 200 letadel, 162 vrtulníků a 405 dronů. Za posledních 24 hodin tak ukrajinští vojáci vyřadili z boje 250 Rusů, zničili 10 tanků, 27 obrněnců, sestřelili jedno letadlo a jeden vrtulník a sedm dronů.

Ruské jednotky naopak podle ruského ministerstva obrany sestřelily ukrajinskou stíhačku Su-27 a 15 dronů. Raketová vojska a dělostřelectvo zasáhly více než 500 vojenských cílů. Od začátku operace ruské síly zničily 842 ukrajinských dronů, 165 letadel, 125 vrtulníků a 3032 tanků a dalších obrněnců, uvedl mluvčí ministerstva Igor Konašenkov podle agentury TASS.

Tvrzení stran o ztrátách způsobených nepříteli nelze ověřit z nezávislých zdrojů.

Ruská armáda také posiluje ochranu hranic s Ukrajinou v Kurské a Brjanské oblasti. Ukrajinská armáda s odkazem na dostupné informace uvedla, že Moskva k hranicím přesouvá dělostřelecké jednotky, aby ostřelovala obce v ukrajinské Černihivské oblasti.

Lidé v Kyjevě demonstrovali za záchranu vojáků v Azovstalu

Příbuzní a podporovatelé ukrajinských obránců v mariupolských ocelárnách Azovstal při demonstraci v Kyjevě vyzvali k záchraně uvězněných vojáků. Místopředsedkyně ukrajinské vlády Iryna Vereščuková uvedla, že Ukrajina ohledně možné záchrany zraněných a vyčerpaných vojáků zahájila nová jednání s Moskvou, napsala dnes agentura Reuters.

Metalurgický komplex v Mariupolu ruské síly podle Kyjeva nadále ostřelují. Ocelárny jsou poslední baštou ukrajinských jednotek v tomto jihoukrajinském přístavu, který je po více než dvou měsících obléhání téměř pod kontrolou ruských sil. Civilisté byli z Azovstalu už evakuováni, uvádí ukrajinské úřady, zůstávají tam však stovky obránců, z nichž jsou někteří zranění.

"Zahájili jsme nové kolo jednání kolem plánu (evakuační) operace. A začneme s těmi, kteří jsou těžce zranění," řekla Vereščuková, podle které ukrajinské úřady na evakuaci spolupracují s Červeným křížem a OSN.

V centru Kyjeva ve čtvrtek na podporu záchrany ukrajinských vojáků pochodovali demonstranti, většinou ženy. "Zachraňte obránce Mariupolu, zachraňte Azovstal. Sláva hrdinům Mariupolu," skandovali.

"Chci, aby se všichni obránci, kteří tam jsou, vrátili domů, aby mohli se svými dětmi a příbuznými dál žít normální život," řekla se slzami v očích Marija Zimarevová, jejíž příbuzný bojuje za ukrajinský pluk Azov, který Mariupol brání.

Lidé ukrytí v ocelárnách umírali na zranění, která by se dala normálně ošetřit, řekla další z demonstrantek Tetjana Pohorlovová. "Nikdo se je nepokouší zachránit. Nemůžeme dělat nic jiného než se scházet na demonstracích, jako je tato, a úřadům klást požadavky," dodala.

Představitelé pluku Azov dříve uvedli, že ukrajinská armáda má možnost prolomit blokádu Azovstalu a zachránit odtamtud vyčerpané a zraněné obránce. Náměstkyně ukrajinského ministra obrany Hanna Maljarová naopak ve středu zopakovala dřívější tvrzení Kyjeva, že prolomení ruské blokády Mariupolu vojenskými prostředky není v současné době možné.

"Podmínky, ve kterých se nacházejí, jsou hrozné," uvedla na demonstraci v ukrajinské metropoli Alina Nesterenková, která předtím žila v Mariupolu. "Nemám slov, nemůžu to popsat. Proto jsme tady. Úpěnlivě prosíme, všemi možnými způsoby žádáme o záchranu našich blízkých," řekla Reuters.

Ukrajinské síly dál brání ruskému postupu přes řeku Severní Doněc, píše CNN

Ukrajinské síly dál brání ruskému postupu u řeky Severní Doněc nedaleko obce Bilohorivka na východě Ukrajiny. Vyplývá to ze satelitních snímků společnosti BlackSky, napsal server CNN, podle kterého intenzivní boje pokračují ve stejném ohybu řeky, kde Rusko vystavělo dva pontonové mosty. Ty síly Kyjeva následně zničily.

Satelitní snímky pořízené ve čtvrtek odpoledne zobrazují kouř stoupající z hustého lesa západně od řeky. Patrně se podle nich bojuje i v oblasti, kde byly umístěny ruské mosty.

I přes silnou kouřovou clonu lze vidět objekt - podle všeho třetí most ruských jednotek - který překlenuje celou řeku. Snímky pořízené bezpilotními letouny ukazují, že dva předchozí mosty již přes Severní Doněc nevedou.

Gubernátor Luhanské oblasti Serhij Hajdaj ve středu uvedl, že se ruští vojáci dál snaží vybudovat mosty přes řeku. Uvedl také, že je Ukrajinci opakovaně vyhazují do povětří. Ukrajinský generální štáb ve čtvrtek v pravidelném hlášení oznámil, že se ruským silám podařilo překročit Severní Doněc u města Lyman, tedy výš proti proudu řeky.

Válka na Ukrajině … SLEDUJEME ON-LINE

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

17°C

Dnes je sobota 28. května 2022

Očekáváme v 9:00 15°C

Celá předpověď