Rusové kritizují nové sankce jako drakonické a nepodložené

foto Ilustrační foto - Britští policisté hlídkují na uzavřeném příjezdu k supermarketu v Salisbury.

Washington - Vyhlášení nových amerických sankcí proti Rusku se rozchází s konstruktivním ovzduším schůzky prezidentů Vladimira Putina a Donalda Trumpa v Helsinkách minulý měsíc. Uvedl to dnes Putinův mluvčí Dmitrij Peskov. Rusko podle něj nadále doufá v konstruktivní vztahy s USA a dalšími západními státy, ale Washington si počíná zcela nepředvídatelně. Na protiopatření je podle Peskova ještě brzy. Jen o pár hodin později ovšem mluvčí ministerstva zahraničí Marija Zacharovová oznámila, že na protiopatřeních Rusko začíná pracovat.

Jako "naprosto nepřijatelnou" mluvčí Kremlu odmítl souvislost mezi sankcemi a otravou bývalého dvojího agenta Sergeje Skripala a jeho dcery v anglickém Salisbury, ze které Západ obviňuje Moskvu. "Považujeme za naprosto nepřijatelnou souvislost mezi případem Salisbury a novými restrikcemi, které stejně jako dřívější sankce považujeme za nezákonné a odporující mezinárodnímu právu," zdůraznil Peskov podle agentury TASS. "Ještě jednou co nejrozhodněji odmítáme obvinění z možné účasti ruského státu na tom, co se stalo v Salisbury. O tom nemůže být řeč," dodal.

"Za hranou" je podle Kremlu také snaha amerických zákonodárců označit Rusko za "sponzora terorismu". Terorismus podle něj ve skutečnosti podporují ti, kdo stojí za "teroristy" v Sýrii, tedy povstalci proti režimu prezidenta Bašára Asada, spojence Moskvy v Damašku.

Ruský prezident podle mluvčího nejednou předvedl, že je naladěn konstruktivně, je připraven hledat řešení složitých situací a projednávat i nejkomplikovanější otázky. "Litujeme, že v tomto směru nenacházíme vzájemnost u našich protějšků ve Spojených státech," řekl Peskov.

"Teď se dá od Washingtonu čekat cokoliv, je naprosto nepředvídatelný," odvětil na dotaz ohledně možnosti, že ruské společnosti Aeroflot zakážou létat do USA.

Peskov se zdržel vyjádření ohledně možné odvety za nové sankce. "Zatím jsme ještě nepochopili konkrétně a oficiálně, o čem je řeč (v nových sankcích), a tak by nebylo správné hovořit nějakých protiopatřeních," řekl. Ujistil také novináře, že ruský finanční systém je dostatečně stabilní, aby novým opatřením USA odolal.

Mluvčí ruské diplomacie dala najevo, že Rusko na sankce odpoví. "Ruská strana nejednou varovala, že jednat (s Ruskem) z pozice síly a ultimáty užitek nepřinese a nemá vyhlídky uspět," řekla Marija Zacharovová a zdůraznila, že v reakci na krok Washingtonu vypracuje Rusko odvetná opatření. Obvinila také Washington, že vědomě stanovil pro neuplatnění sankcí požadavky, které jsou pro Rusko nepřijatelné. "Místo aby zlepšili styky, vrhli všechny síly na zhoršení vztahů," prohlásila na adresu Američanů.

Bývalého agenta Skripala a jeho dceru letos v březnu přiotrávil armádní jed novičok, který se vyráběl v Sovětském svazu. Oba byli v kritickém stavu hospitalizováni, ale postupně se z otravy zotavili a žijí na neznámém místě ve Spojeném království. Britské tajné služby z útoku proti Skripalovým obviňují Rusko, které podíl na incidentu odmítá.

Spojené státy podle středečního vyjádření ministerstva zahraničí dospěly k závěru, že nervově paralytický jed proti Skripalovým použilo Rusko. Nové sankce vstoupí v platnost 22. srpna nebo blízko tomuto datu. Británie rozhodnutí amerického spojence uvítala.

Televize NBC oznámila, že sankce mají mít dvě fáze. Druhá má následovat po třech měsících, pokud Rusko neposkytne záruky, že napříště chemické nebo biologické zbraně nepoužije a vysloví souhlas s inspekcí OSN.

První fáze sankcí, která má vstoupit v platnost v srpnu, se podle NBC bude týkat obchodní výměny a finančních transakcí. Bude ale mít jen omezený dopad, protože se bude překrývat s jinými sankcemi, vyhlášenými už proti Rusku dříve. Podstatně větší dopad by měla druhá fáze sankcí. Snížila by úroveň diplomatických styků, zakázala by ruské letecké společnosti Aeroflot provozovat lety do USA a prakticky by zastavila veškerou obchodní výměnu.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

36°C

Dnes je středa 26. června 2019

Očekáváme v 19:00 36°C

Celá předpověď