Ruským slovem roku je podle Puškinova ústavu dědictví, soubor kulturních hodnot

foto Ruská vlajka - ilustrační foto.

Moskva - Slovem roku se letos v Rusku stal výraz "nasledije", dědictví ve smyslu souboru kulturních hodnot, uvedl podle agentury TASS Státní ústav ruského jazyka A. S. Puškina. Institut na sociálních sítích uvedl, že v letošním roce je obzvlášť důležité brát si příklad z minulosti se všemi jejími chybami a úspěchy.

Rusko na začátku tohoto roku zaútočilo na Ukrajinu, kvůli čemuž čelí důrazným sankcím západních zemí. Slova týkající se války či domácího dění se však do výběru nepromítla; ústav upřesnil, že cílem bylo najít "pozitivně znějící a veřejně podporované" slovo, takže byla záměrně vyloučena slova týkající se politické či vojenské tematiky.

V předchozích letech se přitom slova politiky alespoň okrajově týkala, vyplývá z tabulky agentury TASS. Slovy roku 2019 se staly výrazy požár a protest. O rok dříve se zase na vrchol žebříčku probojovalo slovo věžička. To podle ruských médií souvisí se skandálem v Salisbury, kde se obětí útoku nervově paralytickou látkou novičok stal bývalý ruský agent Sergej Skripal a jeho dcera. Británie z útoku obvinila agenty ruské vojenské rozvědky GRU. Ti následně v ruské státní televizi tvrdili, že se do anglického města vydali prohlédnout si tamní katedrálu a zejména její slavnou věž.

"Znovu se obrátit k historické minulosti se všemi chybami i úspěchy, abychom pochopili, jakou cestou bychom se měli ubírat, se letos jeví jako velmi důležité," napsal Puškinův ústav ke slovu dědictví. Rusům připomněl, aby vzpomínali na velké historické osobnosti, které by letos slavily výročí narození - spisovatel Nikolaj Čukovskij, polární badatel Ferdinand Wrangel či režisér Andrej Tarkovskij.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

17°C

Dnes je úterý 6. června 2023

Očekáváme v 21:00 16°C

Celá předpověď