Ruský žalobce žádá pro exministra Uljukajeva deset let vězení

foto Ilustrační foto - Ruský ministr hospodářství Alexej Uljukajev (uprostřed) je odváděn do soudní síně. Uljukajev byl dnes krátce po svém zadržení obviněn, že přijal úplatek více než dva miliony USD (50,3 milionu Kč) za "pozitivní" hodnocení, aby těžařská firma Rosněfť koupila poloviční podíl v ropné firmě Bašněfť.

Moskva - Ruský prokurátor dnes požádal moskevský soud o trest deseti let vězení pro bývalého ministra hospodářství Alexeje Uljukajeva za údajnou korupci. Exministr, který obvinění odmítá, by měl rovněž zaplatit pokutu ve výši půl miliardy rublů (183 milionů korun).

Uljukajev podle obvinění převzal úplatek ve výši dvou milionů dolarů (necelých 44 milionů Kč), které si odnesl od šéfa mocného ropného koncernu Rosněfť Igora Sečina v brašně. Exministr tvrdí, že se stal obětí spiknutí a provokace, zosnované tajnou službou FSB a Sečinem. Ten tvrdí, že Uljukajev jako člen federální vlády po něm požadoval úplatek za souhlas ministerstva s tím, že Rosněfť pohltí menší, ale výnosnou ropnou firmu Bašněfť.

Podle státního žalobce je Uljukajevovo tvrzení o provokaci "chabým pokusem zamaskovat zločin," napsala agentura TASS. Bývalý ministr převzetí tašky od Sečina nepopírá, tvrdí ale, že v ní mělo být víno. Podle žalobce je takové tvrzení nesmyslné, protože taška vážila 22 kilogramů, což "odpovídá dvěma vědrům vína". Bankovky v hodnotě dvou milionů dolarů podle ruské prokuratury váží spolu s taškou 21,95 kilogramu.

Uljukajevovo zatčení loni v listopadu vyvolalo v Moskvě šok, protože byl poprvé od zániku Sovětského svazu zatčen úřadující člen federální vlády. Případ také rozvířil spekulace, že v ruském vedení se odehrává boj mezi "jestřáby" a umírněnými. Prezident Vladimir Putin zbavil Uljukajeva ministerské funkce krátce po jeho zatčení, v současné době je exministr v domácím vězení.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

18°C

Dnes je čtvrtek 18. října 2018

Očekáváme v 5:00 9°C

Celá předpověď