Ruský voják u soudu v Kyjevě řekl, že zabití civilisty lituje

foto Ruský voják Vadim Šišimarin u soudu v ukrajinské metropoli Kyjevě, 13. května 2022.

Kyjev - Ruský voják obžalovaný ze zabití ukrajinského civilisty dnes u soudu v Kyjevě řekl, že svého činu lituje a že neměl v úmyslu zabít. Podle obhájce je jedenadvacetiletý příslušník tankové jednotky Vadim Šišimarin nevinný. Prokuratura ve čtvrtek navrhla doživotní trest, verdikt se očekává v pondělí. Informuje o tom zpravodaj AFP ze soudní síně v Kyjevě, kde se koná první proces svého druhu od začátku ruské invaze na Ukrajinu.

Šišimarin je souzen kvůli tomu, že v prvním týdnu války zabil výstřelem do hlavy 62letého muže ve vesnici Čupachivka v Sumské oblasti na severovýchodě země.

"Je mi to opravdu líto," řekl u soudu Šišimarin. "Lituji toho, co jsem udělal. Byl jsem v té situaci nervózní. Nechtěl jsem zabít," dodal mladý muž s oholenou hlavou, který je u soudu ve skleněné ochranné kóji.

"Na základě předložených důkazů a svědectví se domnívám, že pan Šišimarin není vinen z trestného činu, z něhož je obviněn," řekl obhájce Viktor Ovsjannikov ve své závěrečné řeči a požádal soudce, aby jeho "klienta zprostili viny". Šišimarin podle obhájce dostal přímý rozkaz, který nejprve odmítl uposlechnout. Nakonec poslechl jen kvůli obavám o vlastní život. Zdůraznil také, že se Šišimarin sám vzdal ukrajinské straně a skutky nepopírá.

Soudce dnes podle AFP uvedl, že verdikt zazní v pondělí.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

25°C

Dnes je pondělí 4. července 2022

Očekáváme v 15:00 26°C

Celá předpověď