Ruský velvyslanec v Praze odmítl obvinění Moskvy z porušení mezinárodního práva

foto Ruský velvyslanec v ČR Alexandr Zmejevskij vystupuje z auta před sídlem českého ministerstva zahraničí v Praze, kam byl 23. února 2022 předvolaný podat vysvětlení ke kroku Ruska, které uznalo samozvané republiky ruských separatistů na východě Ukrajiny a poslalo tam své vojáky.

Praha - Ruský velvyslanec v Praze Alexandr Zmejevskij během předvolání na české ministerstvo zahraničí odmítl "nepodložená obvinění" Moskvy z agrese vůči Ukrajině i tvrzení české strany a jeho západních spojenců, že Rusko uznáním samozvaných republik proruských separatistů na území Ukrajiny porušilo mezinárodní právo.

Ruské velvyslanectví v prohlášení Česku doporučilo, aby místo vyhrožování dalšími sankcemi stejně jako další "sponzoři" Kyjeva spíše usilovali o to, aby "zkrotili agresivní zápal ukrajinské strany a nasměrovali situaci k politickému a diplomatickému řešení". Ruští diplomaté poukázali na odpovědnost západních zemí, které podle nich sedm let povzbuzovaly Kyjev, aby neplnil minské dohody, zabíjel civilisty a páchal teroristické útoky na území obou republik. Připomněli i nedávné rozhodnutí Česka dodat Ukrajině víc než 4000 dělostřeleckých granátů, "čímž se Praha tak chlubí".

Náměstek ministra zahraničí Martin Smolek dnes v Černínském paláci tlumočil ruskému velvyslanci rozhořčení České republiky nad porušením mezinárodního práva, kterého se Rusko dopustilo uznáním nezávislosti dvou separatistických republik na východě Ukrajiny. Česko podporuje tvrdé sankce vůči Moskvě s cílem odradit ho od další agrese vůči sousední zemi.

"Důrazně jsme odmítli jako nepodložená obvinění Ruska z přípravy 'agrese vůči Ukrajině' a fámy o vstupu ruských jednotek na ukrajinské území," uvádí se ve vyjádření ruské ambasády v Praze.

Velvyslanec dnes předal zástupcům ministerstva zahraničí materiály, které podle Ruska jasně svědčí o porušování minských dohod ze strany Ukrajiny, i desítky fotografií obětí zločinů, které podle velvyslanectví spáchali ukrajinští vojáci a nacionalisté na civilistech v obou samozvaných republikách na Donbasu. "Situaci, kdy došlo k hrubému porušení jazykových, vzdělávacích a kulturních práv části obyvatel země, by měli znát i Češi ze svých vlastních historických zkušeností," uvedlo ruské velvyslanectví.

Tento týden Rusko uznalo povstaleckou Doněckou a Luhanskou republiku a prezident Vladimir Putin nařídil vyslat do těchto republik ruskou armádu, která tam podle něj má zajistit mír. Dvě samozvané republiky se nacházejí na území Ukrajiny, Rusko porušilo její územní suverenitu, proti čemuž dnes česká diplomacie na setkání s ruským velvyslancem důrazně protestovala.

Země Evropské unie se kvůli porušení svrchovanosti Ukrajiny jednomyslně shodly na přijetí sankcí vůči Moskvě. Sankce oznámily také Spojené státy, Kanada, Británie, Austrálie či Japonsko.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

6°C

Dnes je čtvrtek 2. února 2023

Očekáváme v 9:00 4°C

Celá předpověď