Ruský útok na školu v Bilohorivce si vyžádal 60 obětí, uvedl Zelenskyj

foto Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na tiskové konferenci v Kyjevě 8. května 2022.

Kyjev - Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes prohlásil, že při sobotním ruském útoku na školu v obci Bilohorivka zahynulo šedesát lidí. Ve škole, která sloužila jako kryt, se schovávalo asi 90 lidí, 30 z nich se podařilo zachránit, uvedl již dříve gubernátor Luhanské oblasti Serhij Hajdaj. Boje s ruskými jednotkami dál svádějí ukrajinští vojáci v mariupolských ocelárnách Azovstal. Podle koordinátorky OSN přijely do Záporoží autobusy s lidmi evakuovanými z Mariupolu.

Na školu v Bilohorivce na východě Ukrajiny podle místních představitelů dopadla v sobotu odpoledne ruská bomba. Zelenskyj se o incidentu podle agentury Reuters zmínil na virtuální schůzce představitelů skupiny nejsilnějších ekonomik G7. "V důsledku ruského úderu na Bilohorivku v Luhanské oblasti bylo zabito asi 60 lidí, civilistů, kteří se ukrývali ve škole před ostřelováním," uvedl prezident Ukrajiny.

Gubernátor oblasti Hajdaj předtím sdělil, že záchranáři v troskách školy našli dvě oběti a třicítku lidí zachránili. "Šedesát lidí pravděpodobně zemřelo pod troskami," napsal Hajdaj na sociální síti Telegram.

Ukrajinská armáda podle Hajdaje tvrdě bojuje o všechny obce v Luhanské oblasti, musela se ale stáhnout ze zničeného města Popasne. Ruské ostřelování zasáhlo ropnou rafinérii v Lysyčansku a poškodilo výrobní zařízení.

V Mariupolu se ruští vojáci nadále snaží blokovat ukrajinské síly v areálu oceláren Azovstal, který pomocí tanků a dělostřelectva ostřelují. Podle Kyjeva se z hutního areálu podařilo evakuovat všechny starší lidi, ženy a děti. Zástupce velitele ukrajinského pluku Azov Svjatoslav Palamar ale dnes řekl, že to nemůže potvrdit.

Ruské ministerstvo obrany uvedlo, že zničilo ukrajinskou válečnou loď, korvetu typu Projekt 1241, poblíž Oděsy a u Hadího ostrova sestřelilo dva ukrajinské bombardéry Su-24 a jeden vrtulník. Na nádraží poblíž východoukrajinského města Soledar údajně zničilo zbraně a vojenské vybavení, které Ukrajině dodaly Spojené státy a další západní země. Tato tvrzení nelze nezávisle ověřit.

Do Záporoží přijely autobusy s lidmi evakuovanými z Mariupolu

Do města Záporoží, které je pod správou kyjevských úřadů, dnes přijel konvoj autobusů s lidmi, kteří byli evakuováni z jihovýchodu Ukrajiny. Je mezi nimi i čtyřicítka civilistů, kteří se ukrývali v ocelárnách Azovstal ve městě Mariupol obléhaném ruskou armádou. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na koordinátorku OSN pro Ukrajinu Osnat Lubraniovou.

Podle Lubraniové přijelo dnes večer do Záporoží v osmi autobusech 174 lidí evakuovaných z Mariupolu. Tím počet osob, které se podařilo z této oblasti za posledních deset dní dopravit do bezpečí, přesáhl 600.

"Naše práce tím ale neskončila. OSN ví, že mnoho lidí, kteří se v posledních dnech chtěli dostat do evakuačních konvojů, tu možnost nemělo," napsala Lubraniová v prohlášení. "Budeme jednat s oběma stranami konfliktu, abychom zajistili, že ti, co chtějí odejít, tak budou moci bezpečně učinit," dodala.

Válka na Ukrajině … SLEDUJEME ON-LINE

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

26°C

Dnes je neděle 3. července 2022

Očekáváme v 21:00 20°C

Celá předpověď