Ruský spisovatel Šenderovič a spolupracovník Navalného ohlásili emigraci z Ruska

foto Ruská policie zasahuje proti demonstraci. Ilustrační foto.

Moskva - Ruský publicista a spisovatel Viktor Šenderovič na sociálních sítích ohlásil, že se rozhodl odcestovat z Ruska kvůli prohlášením právníků podnikatele Jevgenije Prigožina, že by mohl být v Rusku trestně stíhán za pomluvu a skončit na dva roky za mřížemi. Emigraci ohlásil také další ze spolupracovníků uvězněného opozičního politika Alexeje Navalného.

Šenderovič v rozhovoru s rozhlasovou stanicí Echo Moskvy označil Prigožina za pána Vagnerovy skupiny, dodávající ruské žoldnéře do bojů na východě Ukrajiny, na Blízkém východě či v Africe. Petrohradský soud kvůli tomu nařídil rozhlasové stanici zaplatit za poškození Prigožinovy pověsti milion rublů (asi 287.000 Kč). Desetinu této částky měl podle verdiktu zaplatit i Šenderovič.

"Rozhodl jsem se to přečkat venku a funkci zahraničního agenta budu plnit mimo vlast," uvedl v prohlášení zveřejněném na facebooku Šenderovič, kterého v závěru loňského roku ruské ministerstvo spravedlnosti zařadilo na soupisku takzvaných zahraničních agentů, spolu s dvěma členkami skupiny Pussy Riot či galeristou Maratem Gelmanem.

Spisovatel, satirik a ochránce lidských práv Šenderovič je známým kritikem prezidenta Vladimira Putina, v roce 2014 podepsal otevřený dopis s žádostí o ukončení ruské agrese na Ukrajině.

Nálepkou "zahraniční agent", která je v Rusku od sovětských dob vnímána značně hanlivě, ruské úřady označují nevládní organizace, nezávislá média a jednotlivce, kteří dostávají podle názoru úřadů finanční podporu ze zahraničí a vyvíjejí politickou činnost. Takto označené spolky, média a jedinci jsou vystaveni mnohem přísnější úřední kontrole a také musí každé sdělení doprovázet upozorněním, že plní roli "zahraničního agenta". Podle kritiků jde ve skutečnosti o další tažení proti oponentům režimu a o umlčení kritických hlasů v zemi.

Na Vagnerovu či Wagnerovu skupinu Evropská unie uvalila koncem loňského roku sankce. Skupinu podle řady médií financuje ruský miliardář Prigožin, který je pokládán za blízkého spolupracovníka ruského prezidenta Vladimira Putina. Kreml napojení na skupinu odmítá.

Rusko opustil také bývalý koordinátor Navalného štábu ve městě Kostroma Alexandr Zykov. Na sociální síti VKontakte dnes oznámil, že tak učinil kvůli hrozbě trestního stíhání kvůli údajné organizaci extremistického spolčení, která se podle ruských zákonů trestá až deseti lety za mřížemi. Zykov neuvedl, do které země odjel, plánuje však pokračovat ve své politické činnosti. Z Ruska v uplynulých měsících emigrovala kvůli obavám z pronásledování řada Navalného spolupracovníků a dalších představitelů opozice.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

4°C

Dnes je středa 19. ledna 2022

Očekáváme v 21:00 3°C

Celá předpověď