Ruský soud vrátil prokuratuře případ režiséra Serebrennikova

foto Ruský režisér Kirill Serebrennikov před soudní budovou v Moskvě.

Moskva - Moskevský soud dnes vrátil generální prokuratuře případ režiséra Kirilla Serebrennikova kvůli rozporům ve spise. Oznámily to tiskové agentury. Kritik korupce, byrokracie i ruského vedení byl obžalován, že se svými spolupracovníky zpronevěřil až 133 milionů rublů (asi 48 milionů Kč). V případě odsouzení mu hrozí až deset let vězení.

Soudkyně Irina Akkuratovová podle agentury Interfax dospěla k závěru, že obžaloba obsahuje vady neodstranitelné v rámci soudního řízení a rozpory bránící posouzení případu.

Letos na jaře soud zrušil Serebrennikovovi domácí vězení. Nyní režisérovi a ostatním obžalovaným zrušil zákaz opouštět bydliště.

V roce 2011 Serebrennikov zorganizoval projekt nazvaný Platforma, který měl přispět k popularizaci moderního umění. Program měla uskutečnit společnost zvaná Sedmé studio, která dostala dotaci přes 200 milionů rublů od ministerstva kultury. Podle vyšetřovatelů Serebrennikov a jeho spolupracovníci vykazovali neexistující náklady a nezákonně se obohatili. Obžalovaní vinu popírají.

Serebrennikovův osud vyvolal na ruské umělecké scéně neobvykle širokou vlnu odporu, stíhání režiséra odsoudili také mnozí jeho zahraniční kolegové. Serebrennikov a jeho stoupenci stíhání označovali za další projev omezování uměleckých svobod v Rusku. Kvůli domácímu vězení režisér zmeškal premiéry svých dvou divadelních produkcí, ale přes zákaz používat telefon a internet dál pracoval z domova. V domácím vězení strávil půldruhého roku; zatčen byl v noci na 22. srpna 2017 během natáčení v Petrohradu.

Serebrennikovova tvorba je ve světě sledovaná, jeho filmy se promítaly na festivalech v Cannes i v Benátkách. Umělec se v minulosti kriticky vyjádřil k rostoucí cenzuře v Rusku a prohlásil, že "vše se vrací k nejžalostnější sovětské praxi". Letos v březnu byl oceněn jako nejlepší ruský režisér za film Léto, který stříhal již v domácím vězení.

msk ank

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

24°C

Dnes je úterý 14. července 2020

Očekáváme v 17:00 24°C

Celá předpověď