Ruský soud prodloužil vazbu ukrajinským námořníkům

foto Šestice ukrajinských námořníků, které Rusko vězní po incidentu v Kerčském průlivu, u soudu v Moskvě.

Moskva - Soud v Moskvě dnes o další tři měsíce prodloužil vazbu šestici ukrajinských námořníků, kteří jsou v ruském vězení od incidentu v Kerčském průlivu loni na podzim. Informuje o tom agentura Reuters. O možném prodloužení vazby zbývajícím námořníkům soud rozhodne ještě během dneška.

Loni v listopadu ruské pohraniční jednotky u Kerčského průlivu mezi Černým a Azovským mořem ostřelovaly a zadržely tři lodě ukrajinského vojenského námořnictva a zajaly jejich posádky. Moskva Ukrajince obviňuje, že jejich lodě ilegálně vpluly do ruských vod, což Kyjev popírá.

Dnešní rozhodnutí soudu přichází poté, co se ombudsmanky obou zemí v úterý domluvily, že požádají jak ruského, tak ukrajinského prezidenta o omilostnění řady Ukrajinců vězněných v Rusku a Rusů vězněných na Ukrajině. Agentura AP napsala, že šance na větší výměnu vězňů po dnešku zhasly.

Mezinárodní soud pro námořní právo se sídlem v Hamburku v květnu nařídil Moskvě, aby ukrajinské námořníky neprodleně propustila. Moskva už ale předem dala najevo, že rozhodnutí soudu, jehož působnost v dané věci neuznává, nepřijme.

Moskva a Kyjev se přou o Kerčský průliv, přes který Rusové postavili most na poloostrov Krym. Toto území Ukrajině zabrali v březnu 2014. Anexi Ukrajina a většina zemí světa neuznává. Ukrajina v průlivu trvá na svobodné plavbě, zatímco Rusko tvrdí, že jde o jeho výsostné vody, kterými se smí plout jen s ruským povolením.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

4°C

Dnes je úterý 10. prosince 2019

Očekáváme v 23:00 1°C

Celá předpověď