Ruský soud poslal za mříže Pivovarova, exšéfa organizace Otevřené Rusko

foto Bývalý ředitel opozičního hnutí Otevřené Rusko Andrej Pivovarov

Moskva - Ruský soud dnes poslal na čtyři roky za mříže Andreje Pivovarova, bývalého ředitele organizace Otevřené Rusko založené kritikem Kremlu Michailem Chodorkovským. Tiskové oddělení soudu podle agentury Reuters uvedlo, že Pivovarov se provinil řízením organizace, která byla v Rusku prohlášena za nežádoucí.

Pivovarov byl zadržen na konci minulého roku na palubě letadla, když chtěl odcestovat z Petrohradu do Varšavy. Krátce předtím hnutí Otevřené Rusko oznámilo, že se samo rozpouští, aby ochránilo své podporovatele ve světle zpřísnění zákona o postihu za činnost v organizacích označených za nežádoucí.

Podle obžaloby Pivovarov mezi lety 2019 a 2021 působil ve vedení organizace, kterou úřady již v roce 2017 zařadily mezi nežádoucí spolky, čímž prakticky zakázaly její činnost. Stoupenci hnutí tehdy utvořili v Rusku skupinu, která v opozičních aktivitách pokračovala pod stejným názvem, ale jako samostatný právní subjekt.

Otevřené Rusko založil před dvěma desetiletími někdejší nejbohatší Rus Michail Chodorkovskij, který strávil deset let v ruských věznicích kvůli údajným hospodářským zločinům. Obránci lidských práv označují jeho proces za politicky motivovaný. Organizace podle Chodorkovského v Rusku usilovala o právní stát, poctivé volby, dělbu moci nebo nezávislou justici.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

15°C

Dnes je pátek 30. září 2022

Očekáváme v 19:00 11°C

Celá předpověď