Ruský soud poslal do vězení další krymské Tatary

foto Ruští policisté - ilustrační foto.

Rostov - Vojenský soud v Rostovu na jihu evropské části Ruska odsoudil dnes šestici krymských Tatarů k trestům sahajícím od sedmi až po 19 let za mřížemi za to, že se podíleli na činnosti "buňky" islámské Strany osvobození (Hizb at-Tahrír), která je v Rusku zakázaná jako teroristická organizace. Kromě účasti na činnosti zakázané teroristické organizace se podle obžaloby podíleli i na přípravě pokusu o násilný státní převrat.

"Souzení jsou vinni," citovala agentura TASS soudce, jehož jméno tentokráte neuvedla. Obhajoba slíbila, že se proti verdiktu odvolá. "(Rozsudek) napadneme jako nezákonný, vůbec s ním nesouhlasíme," řekl jeden z obhájců Sergej Loktev.

Muslim Alijev, Inver Bekirov, Vadim Siruk, Refat Alimov, Arsen Džepparov a Emir-Usejn Kuku si tresty mají odpykat v nápravném zařízení s přísným režimem. K vině se nepřiznali, poznamenal TASS.

Podpořit souzené krajany přijela z Krymu více než stovka lidí, uvedla ukrajinská agentura Unian. Soud sledoval rovněž zástupce organizace Amnesty International a ukrajinský konzul. Ukrajinské ministerstvo zahraničí vyzvalo Rusko, aby všechny odsouzence propustilo na svobodu.

Mezinárodní organizace na ochranu lidských práv Amnesty International podle agentury AFP po vynesení verdiktu kritizovala "nápadnou krutost" ruské justice a připomněla, že jeden z odsouzenců, Emir-Usejn Kuka jako obhájce lidských práv kritizoval předchozí represe proti krymským Tatarům.

Hizb at-Tahrír je v Rusku považována za teroristickou organizaci, nicméně na Ukrajině a v zemích Evropské unie může normálně fungovat. Krymští Tataři i další muslimové žijící na Krymu se před ruskou anexí ukrajinského poloostrova mohli akcí této organizace zúčastnit. Po anexi ale začali být pronásledováni. Rusko po anexi postavilo mimo zákon i Medžlis, krymskotatarský parlament.

Krymští Tataři, kterých je na poloostrově asi čtvrt milionu ze zhruba 2,3 milionu obyvatel, byli loajální k Ukrajině a z přičlenění k Rusku měli obavy kvůli špatným historickým zkušenostem s Rusy. Ještě během druhé světové války je sovětský vůdce Josif Stalin nechal kvůli obviněním z kolaborace s německými okupanty deportovat, do vlasti se mohli vrátit až po několika desetiletích.

Panislámská Strana osvobození podle svých prohlášení usiluje o dosažení svých cílů pokojnými, nenásilnými prostředky. Chce sjednotit muslimské regiony v Rusku a v postsovětské Střední Asii v islámský chalífát.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

20°C

Dnes je úterý 7. července 2020

Očekáváme v 13:00 20°C

Celá předpověď