Ruský soud odpustil pokutu z rozsudků za Němcovovu vraždu

foto Zleva Chamzat Bachajev, Tamerlan Eskerchanov, Šadid Gubašev, Anzor Gubašev a Zaur Dadajev u soudu v Moskvě. Muži byli souzeni za vraždu opozičního politika Borise Němcova.

Moskva - Ruský nejvyšší soud odpustil pokuty ve výši 100.000 rublů (asi 38.000 Kč) z rozsudků, které byly vyneseny nad pěticí Čečenců odsouzených letos v létě za vraždu opozičního politika Borise Němcova. Odvolání jinak nevyhověl, takže rozsudky vstoupily v platnost, uvedla dnes ruská média.

Moskevský vojenský soud vynesl verdikty v polovině července: Zaur Dadajev, který podle rozsudku Němcova předloni zastřelil, byl odsouzen k 20 letům odnětí svobody. Ze čtveřice spolupachatelů si má Anzor Gubašev odpykat 19 let za mřížemi, jeho bratr Šadid 16 let, Tamerlan Eskerchanov 14 let a Chamzat Bachajev 11 let, všichni v zařízení s přísným režimem.

Prokurátorka pro Dadajeva žádala doživotí, pro spolupachatele 17 až 23 let za mřížemi. "Nejsem vinen, věřím v Alláha a neskloním se před nikým. Ani před prokuraturou, ani před (vyšetřovatelem) Krasnovem, ani před (tajnou službou) FSB," prohlásil po vynesení verdiktu Dadajev. Tvrdil, že jeho doznání bylo vynuceno mučením.

Verdikt neuspokojil ani pozůstalé. Právní zástupce Němcovovy dcery zdůraznil, že organizátory a objednavatele vraždy se dosud nepodařilo vypátrat. Podle Němcovovy dcery Žanny se po klientovi nájemných vrahů pátrá pouze "na oko", protože stopa vede ke spolupracovníkům vládce autonomního Čečenska Ramzana Kadyrova.

Němcov, který býval jeden čas místopředsedou ruské vlády, přišel o život na mostě přes řeku Moskvu na dohled od Kremlu půl hodiny před půlnocí 27. února 2015. Vrah jej usmrtil šesti výstřely z pistole.

Podle vyšetřovatelů byl šestým spolupachatelem Beslan Šavanov, který se později při zatýkání v Čečensku vyhodil do povětří trhavinou.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

18°C

Dnes je sobota 22. září 2018

Očekáváme v 21:00 15°C

Celá předpověď