Ruský soud odmítl označení vojáka odmítajícího bojovat za zrádce

foto Ilustrační foto - Ruský voják u nákladního automobilu v Mariupolu 12. června 2022. 

Moskva - Ruský vojenský soud shledal nezákonným počínání velitelů vojenské jednotky, kteří jednomu desátníkovi dali do vojenské knížky razítko "má sklon ke zradě, lhaní a podvodu", protože odmítl bojovat na Ukrajině. Oznámila to dnes ruská média s odvoláním na ochránce lidských práv Pavla Čikova.

Ruské ministerstvo obrany ještě v dubnu po sociálních sítích šířilo příspěvek, že neexistují žádná razítka urážející vojáky odmítající bojovat na Ukrajině, připomněl server RBK.

Zachar Kukareko byl propuštěn z armády, se kterou měl profesionální kontrakt. Obrátil se ale na vojenské soudy. U první instance - posádkového soudu v Rjazani, kde sloužil - neuspěl, protože kvůli utajovaným skutečnostem soud předal případ vyšší instanci. Soud západního vojenského okruhu dal nyní žalobci za pravdu. Shledal razítko nezákonným a nařídil vojenské správě vydat nový dokument.

Server RBK na konci října informoval o verdiktu vojenského soudu ve Volgogradu v podobném případu. Ruslan Machno byl za odmítnutí válčit proti Ukrajině propuštěn z armády a do vojenské knížky mu zapsali "má sklon lhát a podvádět". Soud shledal tento zápis nezákonným a dal veliteli jednotky měsíc času, aby věc dal do pořádku v souladu se zákonem.

Portál se v této souvislosti zmínil o tehdy ještě neuzavřeném Kukarekově případu. Napsal, že v srpnu přišla sama vojenská správa s nabídkou, že vystaví nový doklad. Kukareko a jeho obhájce nesouhlasili, protože si přáli dosáhnout tohoto výsledku přes soud, aby ten výslovně označil postup velitelů za nezákonný a nespravedlivý.

Praxe urážlivých zápisů či razítek ve vojenských dokladech odpůrců války začala podle Čikova hned po vpádu ruských vojsk na Ukrajinu, ale v létě ustala.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

0°C

Dnes je pátek 27. ledna 2023

Očekáváme v 9:00 -1°C

Celá předpověď