Ruský rubl kvůli napětí mezi Moskvou a Západem klesá, oslabují i akcie

foto Rubl, bankovka, měna, ruské peníze. Ilustrační foto.

Moskva - Ruský rubl dnes kvůli rostoucím obavám z napětí mezi Moskvou a Západem klesá, oslabují ale u ruské akcie. Rubl se dostal pod zvýšený tlak poté, co náměstek ruského ministra zahraničí Sergej Rjabkov prohlásil, že jednání mezi Ruskem, Spojenými státy a Severoatlantickou aliancí se dostala do slepé uličky a že není důvod v nejbližší době znovu zasedat k jednacímu stolu.

Krátce před 15:00 SEČ si dolar vůči rublu připisoval 1,1 procenta na 75,40 rublu. Ruská měna je pod tlakem už od loňského října, jak západní země soustavně vyjadřují znepokojení ohledně koncentrace ruských vojenských jednotek u hranic s Ukrajinou. Pokles kurzu nicméně brzdí vysoké ceny komodit a zvyšování úrokových sazeb v Rusku, poznamenala agentura Reuters.

Napětí mezi Moskvou a Západem nepříznivě doléhá i na ruský akciový trh. Index RTS, který je denominovaný v dolarech, krátce před 15:00 SEČ ztrácel zhruba 2,5 procenta. Index MOEX, denominovaný v rublech, vykazoval pokles přibližně o 1,4 procenta. Výnosy desetiletých dluhopisů ruské vlády se kvůli růstu napětí vyšplhaly na 8,89 procenta, což je nejvyšší úroveň od roku 2018.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

16°C

Dnes je pátek 27. května 2022

Očekáváme v 21:00 12°C

Celá předpověď