Ruský prokurátor žádá šest let za mřížemi pro známého režiséra

foto Ruský režisér Kirill Serebrennikov u soudu v Moskvě, 22. června 2020.

Moskva - Ruský prokurátor dnes v závěrečné řeči navrhl moskevskému soudu, aby známého režiséra Kirilla Serebrennikova potrestal šesti lety vězení a pokutou 800.000 rublů (274.000 korun). Informovala o tom média. Serebrennikov je obžalován z krádeže 129 milionů rublů poskytnutých státem na divadelní projekt. Kritik korupce, byrokracie i ruského vedení vinu popírá. Jeho advokát v závěrečném shrnutí obhajoby tvrzení prokurátorů argumenty zpochybnil a navrhl zproštění obžaloby. Datum vynesení rozsudku předsedající soudkyně stanovila na 26. června.

"Žádám považovat Serebrennikovovu vinu za prokázanou a potrestat jej skutečným odnětím svobody na šest let v nápravném zařízení všeobecného režimu," prohlásil prokurátor Michail Rezničenko podle agentury TASS. Pro ostatní spoluobžalované žádal tresty ve výši čtyř a pěti let vězení.

V následných vystoupeních ale obhájci všech čtyř souzených obžalobu označili za nepodloženou. Prokurátoři podle nich naprosto ničím neprokázali, že by došlo k nějakému zpronevěření poskytnutých peněz.

"Kirill Serebrennikov má být zproštěn obžaloby, protože ministerstvu kultury nebyla způsobena žádná škoda," zdůraznil advokát hlavního obviněného Dmitrij Charitonov, který z obhájců promluvil jako poslední. Poukázal zároveň na to, že obžaloba nepředložila žádné důkazy na podporu svého tvrzení, že jeho mandant vytvořil nějakou zločineckou organizaci.

Serebrennikov byl před třemi lety obviněn, že se svými spolupracovníky zpronevěřil miliony rublů. V roce 2011 Serebrennikov zorganizoval projekt nazvaný Platforma, který měl přispět k popularizaci moderního umění. Program měla uskutečnit společnost zvaná Sedmé studio, která dostala dotaci přes 200 milionů rublů od ministerstva kultury. Podle vyšetřovatelů Serebrennikov a jeho spolupracovníci vykazovali neexistující náklady a nezákonně se obohatili. Obžalovaní vinu popírají. Znalecký posudek prokázal, že režisérův tým v projektu utratil dokonce více peněz, než činila dotace, napsal list Vedomosti.

"Lidé, kteří s námi na Platformě pracovali, přišli k soudu a svědčili v náš prospěch, dokonce i svědci obžaloby. V tomto 'teatrálním případě' není jediné svědectví, ani jediný důkaz mého nečestného jednání, mého nezákonného jednání, mé touhy materiálně zbohatnout z peněz přidělených na projekt," citoval list Kommersant z večerního vystoupení Serebrennikova před soudem.

Serebrennikovův osud vyvolal na ruské umělecké scéně neobvykle širokou vlnu odporu, stíhání režiséra odsoudili také mnozí jeho zahraniční kolegové. Serebrennikov a jeho stoupenci stíhání označovali za další projev omezování uměleckých svobod v Rusku. Kvůli domácímu vězení režisér zmeškal premiéry svých dvou divadelních produkcí, ale přes zákaz používat telefon a internet dál pracoval z domova. V domácím vězení strávil půldruhého roku; zatčen byl v noci na 22. srpna 2017 při natáčení v Petrohradu.

Podle serveru Newsru.com podepsalo více než 3700 kulturních osobností otevřený dopis, v němž vyzvalo ministryni kultury Olgu Ljubimovovou, aby se seznámila s výsledky expertíz v kauze Sedmého studia a stáhla žalobu na Serebrenikova a další osoby. Dopis upozorňuje na "hrubá porušení ze strany vyšetřovatelů", která postupně vycházela najevo: padělání, falešné podpisy, vyvíjení nátlaku na svědky.

Serebrennikovova tvorba je ve světě sledovaná, jeho filmy se promítaly na festivalech v Cannes i v Benátkách. Umělec se v minulosti kriticky vyjádřil k rostoucí cenzuře v Rusku a prohlásil, že "vše se vrací k nejžalostnější sovětské praxi". Loni v březnu byl oceněn jako nejlepší ruský režisér za film Léto, který stříhal již v domácím vězení.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

4°C

Dnes je pátek 5. března 2021

Očekáváme v 17:00 3°C

Celá předpověď