Ruský politolog: Česko se pro Rusko stává součástí osy zla

foto Pasažéři nastupují do ruského vládního letounu Iljušin 96-300, který 19. dubna 2021 odpoledne přiletěl na pražské Letiště Václava Havla pro vyhoštěné ruské diplomaty a jejich rodinné příslušníky.

Moskva - Česko se pro Rusko stává součástí pomyslné "osy zla" a rusko-české vztahy se budou dále zhoršovat. ČTK to řekl ruský politolog Andrej Kolesnikov z moskevského střediska Carnegie. Podle něj skutečnost, že jsou agenti ruské vojenské rozvědky GRU v Česku podezřelí z výbuchu v muničním skladu ve Vrběticích s dvěma mrtvými v roce 2014, a stejně tak následné vyhošťování diplomatů mezi Prahou a Moskvou, žádný velký ohlas mezi ruskou veřejností nevyvolalo.

"Ruská veřejnost si těchto problémů vůbec nevšímá. Pro ni jsou jen součástí konfrontace Ruska se Západem a se satelity Spojených států, a tomu již přivykla," uvedl Kolesnikov. V Rusku podle něj panuje "psychologie obležené pevnosti", obklopené jen samými nepřáteli, již od roku 2014, kdy Západ odpověděl sankcemi na ruskou anexi Krymu a povstání proruských separatistů bojujících na východě Ukrajiny proti prozápadní vládě v Kyjevě.

"Moskva už varovala Evropskou unii, že solidarita s Českem (a nyní se Slovenskem a nejspíše už brzy s Polskem, kde se zřejmě také chystá vyhoštění ruských diplomatů) je nepřijatelná," poznamenal Kolesnikov k dotazu, jakou váhu může mít postoj českých spojenců z EU a NATO.

"Konflikt s Českem se stává součástí velkého konfliktu s EU a se Západem jako celkem. Technologie je jasná: popřít obvinění, obvinit obviňující a reagovat symetricky či asymetricky. Česko se nepochybně stává součástí osy zla a vztahy se budou zhoršovat, podobně jako s Polskem," zdůraznil politolog.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

0°C

Dnes je středa 8. prosince 2021

Očekáváme v 5:00 -2°C

Celá předpověď