Ruský patriarcha Kirill vyzval k modlitbám za Putina a armádu

foto Ilustrační foto - Ruský patriarcha Kirill vysvětil pravoslavný kostel v Paříži

Moskva - Moskevský patriarcha Kirill vyzval věřící k modlitbám za prezidenta Vladimira Putina a ruskou armádu. Země podle nejvyššího představitele ruské pravoslavné církve nastoupila na "osudovou misi" proti cizím mocnostem, které chtějí zničit její nezávislost. V době, kdy se ruská invazní vojska po ukrajinské protiofenzivě stáhla prakticky z celé Charkovské oblasti, patriarcha připustil, že Rusko prožívá "velmi těžké období", informovala dnes agentura Kathpress.

Kyrill v minulosti opakovaně podpořil ruskou invazi na Ukrajinu, při pondělní bohoslužbě však dění v sousední zemi výslovně nezmínil.

Modlitby mají podle Kirilla pomoci, aby Bůh učinil Putina "moudřejším, posílil ho, vedl ho, uchránil před hříchy a chybami a zároveň ho inspiroval k takovému jednání, které by ochránilo naši vlast před všemi vnějšími hrozbami, možná i těmi nejnebezpečnějšími a nejstrašnějšími".

Ruskou nezávislost na cizích mocenských centrech označila hlava ruského pravoslaví za "velkou výsadu, ale také velký kříž". "Vždy se najdou tací, kteří chtějí bohatou a silnou zemi, jako je Rusko, dostat do své sféry vlivu," řekl. Ruští propagandisté i lidé blízcí Kremlu opakovaně ruskou agresi na Ukrajině interpretují jako obranu "ruského světa" před "kolektivním Západem".

Kyrillovy výroky na podporu prezidenta Putina a ruské invaze na Ukrajinu vyvolaly v posledních měsících mezinárodní pobouření, tentokrát se však ve svém kázání o sousední zemi nezmínil. Británie, Kanada, Litva a Ukrajina zařadily konzervativního patriarchu kvůli jeho podpoře války na své sankční seznamy. Maďarská vláda svým vetem v červnu zabránila, aby totéž učinila i Evropská unie.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

20°C

Dnes je pondělí 5. června 2023

Očekáváme v 21:00 14°C

Celá předpověď