Ruský ministr kultury označil starostu Prahy 6 Koláře za nacistu

foto Starosta Prahy 6 Ondřej Kolář z TOP 09.

Moskva - Ruský ministr kultury Vladimir Medinskij dnes přirovnal starostu Prahy 6 Ondřeje Koláře k vůdci regionální odbočky nacistické strany NSDAP. Vedení pražského obvodu kritizoval za záměr odstranit památník ruského maršála Ivana Koněva. Kolář označil ministrův výrok za nehoráznost a sprostotu, podle ministra zahraničí Tomáše Petříčka jsou slova Medinského nevhodná a následovat by měla omluva.

"Starosta jakéhosi obvodu řekl, že rada se bude zabývat demontáží památníku osvoboditeli a zachránci města. Je to takový místní gauleiter," citovala agentura TASS Medinského, který použil výraz pro vůdce regionální pobočky německé nacistické strany NSDAP. Medinskij zároveň poděkoval prezidentu Miloši Zemanovi, že památník ruského maršála hájí.

Ruský ministr o Koněvově památníku hovořil s ruskými novináři v severoruském Murmansku. Prohlásil, že očekává, že po Zemanově obhajobě památníku správa šestého pražského obvodu "přijme správné rozhodnutí".

Kolář označil slova Medinského za nehoráznost a sprostotu. "Tohle je práce pro ministerstvo zahraničních věcí, které se proti takovéhle nehoráznosti a sprostotě, doufám, náležitě ohradí," uvedl Kolář v textové zprávě zaslané ČTK. Předseda TOP 09, europoslanec a předseda klubu Spojených sil pro Prahu Jiří Pospíšil považuje vyjádření za skandální. "Přirovnávat politika demokratické politické strany k regionálnímu vůdci NSDAP považuji za naprosto nepřijatelné," řekl ČTK.

Podle ministra zahraničí Tomáše Petříčka je výrok ruského ministra nevhodný a následovat by měla omluva. "Tohle je skutečně nešťastný formát debaty. Mrzí mne, že diskuse o této soše překračuje racionální rámec... Vyjádření ministra kultury Ruské federace nepovažuji za vhodné. Myslím, že omluva by pomohla uklidnit situaci," uvedl Petříček v SMS zprávě pro ČTK.

Kolem Koněvova památníku v pražském Bubenči panuje dlouhodobá kontroverze, která vyústila v poškozování sochy, v pokusy památník ohradit a v demonstrace. Městská část bude o pomníku jednat 12. září na zastupitelstvu, starosta Kolář chce sochu přestěhovat na jiné místo. Podle ruského velvyslanectví v Praze je postup Prahy 6 zneuctěním památky vojáků Rudé armády padlých v bojích proti nacistům za svobodu Československa.

"Praha byla osvobozena už po pádu Berlína," řekl ministr Medinskij v Murmansku. "Nasazena byla Koněvova armáda, 12.000 našich vojáků při osvobození Prahy zahynulo. Vděční obyvatelé Prahy postavili Koněvovi památník. A najednou starosta jakéhosi obvodu řekl, že rada se bude zabývat demontáží památníku osvoboditeli a zachránci města. Je to takový místní gauleiter," prohlásil.

"Prezident Miloš Zeman jako moudrý a vzdělaný člověk řekl, že je to nehoráznost, že tak postupovat nelze. Jsme mu samozřejmě vděčni za podporu. Doufáme, že po jeho vystoupení místní úřady přijmou správné rozhodnutí," uvedl Medinskij podle agentury TASS.

Zeman ve čtvrtek v televizi Barrandov úvahy o odstranění Koněvovy sochy kritizoval: "Ti, kdo bojují proti sochám, jsou zbabělí, protože socha se nemůže bránit. (...) Já bych tam tu sochu doporučoval nechat a neztrapňovat se neznalostí historie."

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

15°C

Dnes je sobota 11. července 2020

Očekáváme v 11:00 14°C

Celá předpověď