Ruský Krasnodar a Simferopol na Krymu mají nově památníky Dzeržinského

foto Ilustrační foto - Felix Edmundovič Dzeržinskij, zakladatel ruské tajné policie.

Moskva - V Krasnodaru na jihu Ruska byl z iniciativy vedení místní školy a tajné služby FSB odhalen památník Felixe Dzeržinského, který bývá považován za jednoho z největších strůjců rudého teroru a masových vražd během ruské občanské války v letech 1917 až 1922. Ve stejný den byla u příležitosti 144 let od Dzeržinského narození odhalena také jeho busta v Simferopolu na poloostrově Krym, který byl v roce 2014 připojen k Rusku. Informoval o tom server Nastojaščeje vremja.

V Krasnodaru byl památník Dzeržinského zřízen v areálu jedné z místních škol. Ta si v roce 2017 z iniciativy vedení i místního oddělení FSB dala Dzeržinského jméno do svého názvu. V Simferopolu pak byla odhalena zrestaurovaná busta v centru města.

U příležitosti odhalení Dzeržinského v Simferopolu vyzdvihla FSB revolucionářovy zásluhy. "Železný Felix nejenže bojoval proti kontrarevoluci, ale pomáhal také zemi dostat se z rozvratu a bídy. Díky němu byly opraveny dvě tisícovky mostů, téměř tři tisíce lokomotiv a přes deset tisíc kilometrů tratí," citovala prohlášení FSB agentura Ria Novosti.

Představitel ruské pravoslavné církve Leonid Kalinin se naopak proti zřízení památníku ostře vymezil. Médiím sdělil, že podle jeho názoru to uráží památku milionů nevinných obětí bolševického teroru, hladovění, mrazu, mučení, věznění a pracovních táborů. Podle Kalinina hrozí, že místní obyvatelé památník brzy zničí.

Dzeržinskij je některými historiky považován za jednoho z nejhorších katů v ruských dějinách. Zakladatele obávané "čeky", předchůdkyně sovětské tajné policie KGB a její dnešní nástupkyně FSB, ale dodnes uctívají "čekisté", jak si stále říkají příslušníci tajných služeb v Rusku. Někteří Rusové, kterým se stýská po Sovětském svazu, pravidelně volají po návratu Dzeržinského sochy na moskevské náměstí Lubjanka, kde po vzoru svých předchůdkyň sídlí FSB.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

4°C

Dnes je úterý 25. ledna 2022

Očekáváme v 9:00 3°C

Celá předpověď