Ruský exministr před soudem popřel vinu, prý je obětí provokace

foto Ilustrační foto - Bývalý ministr hospodářství Alexej Uljukajev.

Moskva - Bývalý ruský ministr hospodářství Alexej Uljukajev před moskevským soudem kategoricky odmítl obvinění z korupce a řekl, že se stal obětí "strašlivé a nemilosrdné provokace" ze strany šéfa ropné společnosti Rosněfť Igora Sečina. Soud dnes exministrovi udělil "poslední slovo", žaloba pro něj žádá deset let vězení. Verdikt padne příští týden.

Uljukajev podle obžaloby převzal úplatek dva miliony dolarů (bezmála 44 milionů Kč), které si odnesl od Sečina v brašně. Jako člen federální vlády prý Uljukajev požadoval úplatek za souhlas ministerstva s tím, že Rosněfť pohltí menší, ale výnosnou ropnou firmu Bašněfť. Sečin, považovaný za chráněnce prezidenta Vladimira Putina, před soudem nevypovídal.

"Kategoricky odmítám podíl na zločinu. Shromážděné důkazy svědčí o tom, že jsem se ničeho nedopustil. Stal jsem se obětí strašlivé a nemilosrdné provokace. Její autor se rozplynul, zůstal po něm jen smrad," prohlásil obžalovaný.

Svou vinu Uljukajev vidí jen v "kariérismu a pokrytectví". Dával prý přednost kariéře před spravedlností, usiloval o cizí přízeň, dostával dary a dával je. "Za poslední rok jsem mnohé přehodnotil, zbytek života věnuji lidem," řekl v posledním slově.

Prokuratura pro Uljukajeva žádá deset let vězení a pokutu půl miliardy rublů (183 milionů korun). Obhájce minulý týden soud vyzval, aby Uljukajeva zprostil viny. Exministr je nyní v domácím vězení a verdikt má padnout příští pátek.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

7°C

Dnes je sobota 17. listopadu 2018

Očekáváme v 5:00 0°C

Celá předpověď