Ukrajinou se rozezněly sirény, zatím nejsou zprávy o ruských úderech

foto Ilustrační foto - Ruský raketový útok na ukrajinský Charkov, 3. září 2022.

Kyjev - Takřka celou Ukrajinou se dnes po poledni místního času rozezněly sirény varující před vzdušnými útoky. Výjimkou byl ukrajinský poloostrov Krym, který Rusko v rozporu s mezinárodním právem anektovalo v roce 2014. O něco později úřady vzdušný poplach ve většině regionů odvolaly, informují média. Zatím nejsou hlášeny nové ruské vzdušné údery. Ukrajinští činitelé předtím varovali, že Rusko chystá novou vlnu raketových útoků především proti energetické infrastruktuře.

Učinil tak například prezident Volodymyr Zelenskyj. "Chápeme to tak, že teroristé připravují nové útoky, to přesně víme. A dokud budou mít rakety, neuklidní se," řekl Zelenskyj v neděli ve svém pravidelném večerním proslovu.

Ukrajinci dnes prchli z ulic do protileteckých krytů, i když bezprostředně po vzdušném poplachu nebyly - mimo frontovou linii - hlášeny žádné velké útoky, uvedla agentura Reuters.

Rusko od října zintenzivnilo vzdušné údery na Ukrajinu a zaměřuje se při nich na energetiku. Následkem jsou mimo jiné rozsáhlé výpadky v dodávkách elektrické energie, tepla a vody. Ukrajinské úřady po nich také hlásí oběti z řad civilistů.

Naposledy takto ruské síly zaútočily minulý týden ve středu asi 70 střelami s plochou dráhou letu najednou a způsobily rozsáhlé škody na ukrajinské energetické infrastruktuře, zemřelo při nich více než deset lidí. Miliony Ukrajinců se ocitly v chladu a tmě, a to v době, kdy například v Kyjevě sněží a teploty se pohybují kolem nuly.

Téměř týden po těchto úderech se Ukrajina stále snaží obnovit plné dodávky elektrické energie. Krátce před polednem zajišťovali ukrajinští výrobci elektřiny 70 procent spotřeby této energie na Ukrajině, uvedla společnost Ukrenerho. "Celkový deficit v energetickém systému je důsledkem sedmi vln ruských raketových útoků na energetickou infrastrukturu země," sdělila firma.

V rumunské metropoli Bukurešti dnes jednají ministři zahraničí členských zemí NATO. Očekává se, že přislíbí další podporu Ukrajině včetně komponentů nutných k opravě elektrické soustavy. Generální tajemník aliance Jens Stoltenberg před zasedáním prohlásil, že ruský prezident Vladimir Putin na Ukrajině selhává a chce využít zimu jako zbraň. Severoatlantická aliance by proto měla dál podporovat Kyjev a pomáhat zejména s opravami a zprovozněním energetické infrastruktury a zajištěním protivzdušné obrany.

Rusko zasáhlo raketami továrnu v ukrajinském Dnipru, uvedly úřady

Ruské rakety v noci na dnešek zasáhly továrnu v ukrajinském městě Dnipro, na místě vypukl požár, oznámily bez bližších podrobností úřady. Výbuchy podle médií hlásí také Cherson a Poltava.

"Zasáhli soukromý podnik. Výrobní zařízení byla zničena. Vypukl požár," uvedl bez bližších podrobností šéf Dněpropetrovské oblasti Valentyn Rezničenko. Všechny služby v městě ale podle něj fungují.

Podle ukrajinských médií byly výbuchy dnes večer slyšet také v Poltavě a osvobozeném Chersonu, který začátkem měsíce vyklidila ruská armáda a od té doby ho intenzivně ostřeluje. Za poslední den Rusové město a přilehlou Chersonskou oblast ostřelovali celkem třicetkrát, uvedl šéf chersonské oblasti Jaroslav Januševyč.

Rusko zahájilo invazi na Ukrajinu 24. února. Moskva, která čelí neúspěchům na bojišti a stáhla se z řady dříve obsazených území, v posledních týdnech začala plošně útočit na ukrajinskou kritickou infrastrukturu. Zatím poslední velký vzdušný útok ze středy minulého týdne způsobil rozsáhlé škody na ukrajinské energetické soustavě.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

4°C

Dnes je pondělí 30. ledna 2023

Očekáváme v 21:00 3°C

Celá předpověď