Rusko zakázalo vstup do parlamentu americkým médiím

foto Novináři s kamerou v ruském parlamentu. Ilustrační foto.

Moskva - Americká média, která jsou v Rusku na seznamu takzvaných zahraničních agentů, nebudou smět vstupovat do budovy dolní parlamentní komory Státní dumy. Dnes o tom rozhodli poslanci, informovala s odkazem na oznámení sněmovny agentura TASS. Ruské ministerstvo spravedlnosti na sankční seznam v úterý zařadilo rozhlasovou stanici Hlas Ameriky a Rádio Svobodná Evropa, jež financuje americká vláda.

Krok je odvetou za obdobné americké postupy vůči ruské televizi RT (Russia Today), která se ve Spojených státech musela registrovat jako zahraniční agent a přišla o akreditaci potřebnou pro vstup do amerického Kongresu.

Ruské ministerstvo spravedlnosti v úterý zařadilo na seznam zahraničních agentů devět cizích médií, mezi nimi i Hlas Ameriky a Rádio Svobodná Evropa a sedm jeho stanic, které vysílají v ruštině či jiném jazyce v rámci postsovětského prostoru.

Horní komora - Rada federace - zákaz vstup do budovy pro americká média zavedla již v úterý. Rozhodnutí přijali senátoři na mimořádném jednání příslušných výborů.

Zákon o zahraničních agentech platí v Rusku už pět let, doposud se však týkal pouze neziskových organizací financovaných ze zahraničí. Jeho novelu pak ruský parlament schválil v listopadu v reakci na americká nařízení vůči televizi RT. Obdobný zákon byl přitom ve Spojených státech přijat už před druhou světovou válkou a na média se vztahoval od začátku.

O rostoucím tlaku na ruská média v USA budou ve čtvrtek jednat i šéfové ruské a americké diplomacie Sergej Lavrov a Rex Tillerson, uvedla dnes mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová. Ministři se sejdou na okraj zasedání ministrů zahraničí členských státu Organizace pro bezpečnosti a spolupráci ve Vídni. Zacharovová dnes podle agentury Interfax obvinila americké úřady, že se snažily naverbovat ruské novináře.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

18°C

Dnes je středa 17. října 2018

Očekáváme v 9:00 11°C

Celá předpověď