Tálibán nebude lidem bránit v budoucnu Afghánistán opustit, uvedl mulla Jakúb

foto Ilustrační foto - Bojovníci Tálibánu v afghánské metropoli Kábulu, 19. srpna 2021.

Kábul - Vysoký představitel islamistického hnutí Tálibán mulla Jakúb slíbil, že Afghánci budou moci v budoucnu svou zemi opustit, pokud budou chtít například pracovat v zahraničí. Informovala o tom dnes agentura DPA. Tálibán tento měsíc ovládl prakticky celý Afghánistán a tisíce lidí se nyní v obavách z dalšího vývoje snaží ze země uprchnout.

"Když budou chtít Afghánci odcestovat do zahraničí za prací nebo za vidinou lepšího života, budou moci zažádat o pasy a víza a legálně zemi opustit. Nikdo se je nebude snažit zastavit," řekl v úterý syn zesnulého vůdce Tálibánu mully Muhammada Umara. "Opouštět zemi chaoticky, jak jsme toho teď u některých lidí svědkem, je problém pro všechny," dodal mulla Jakúb, který nyní působí jako zástupce šéfa Tálibánu.

Na letišti v afghánské metropoli Kábulu, odkud denně startují desítky evakuačních letů s cizinci a jejich afghánskými spolupracovníky, panuje nadále chaotická situace. Mluvčí Tálibánu Zabiulláh Mudžáhid v úterý oznámil, že Tálibán již nepouští na kábulské letiště žádné Afghánce. Davy lidí, kteří v blízkosti letiště setrvávají, vyzval k návratu domů.

Bývalí zaměstnanci afghánské vlády, příslušníci afghánských bezpečnostních sil, lidskoprávní aktivisté a další lidé mají strach, že se jim bude chtít Tálibán pomstít. Hnutí chce, aby evakuace z Kábulu skončily k 31. srpnu, tedy k termínu stanovenému dříve pro odchod zahraničních vojsk. Americký prezident Joe Biden úterý potvrdil, že Spojené státy, jejichž jednotky střeží kábulské letiště, mají v plánu ze země odejít ke konci srpna.

Z Afghánistánu bylo od obsazení Tálibánem evakuováno přes 82.000 lidí

Od poloviny srpna, kdy Afghánistán ovládlo islamistické hnutí Tálibán, se podařilo ze země evakuovat 82.300 lidí. Podle agentury Reuters to dnes oznámil Bílý dům. Kábulské letiště, odkud jsou evakuační lety vypravovány, střeží američtí vojáci. Tálibán ale trvá na tom, že do 31. srpna musí americké a další zahraniční jednotky ze země odejít.

S blížícím se vypršením lhůty pro stažení amerických sil se tempo evakuací stupňuje. Bílý dům dnes odpoledne SELČ uvedl, že za posledních 24 hodin se podařilo 42 americkými vojenskými letouny a 48 koaličními lety dostat do bezpečí asi 19.000 osob. Mezi evakuovanými jsou především cizinci a jejich afghánští spolupracovníci, jimž by se mohl Tálibán v budoucnu mstít.

Americký ministr zahraničí Antony Blinken dnes večer dodal, že z 6000 amerických občanů, kteří se podle informací úřadů zdržovali ke 14. srpnu v Afghánistánu, se jich nejméně 4500 již společně s rodinami podařilo evakuovat. Americké ministerstvo zahraničí se zároveň podle Blinkena snaží velmi intenzivně spojit s 1500 zbylými Američany. Někteří podle šéfa diplomacie stále zvažují, zda zemi opustí. Podle mluvčího Pentagonu Johna Kirbyho je na letišti v Kábulu stále 5400 amerických vojáků.

Představitelé Tálibánu již dříve vyzvali davy Afghánců, kteří v naději na odlet ze země obléhají mezinárodní letiště v Kábulu, aby se vrátili do svých domovů. Situace na letišti je ale podle médií nadále chaotická.

Život v Kábulu se vrací k normálu jen pomalu. Zpravodajský server BBC News napsal, že dnes se v afghánském hlavním městě poprvé od obsazení metropole Tálibánem 15. srpna otevřely banky. Obsluhovat klienty začala například Kabul Bank, lidé ale mají stále problém dostat se ke svým úsporám, protože banky nemají dostatek hotovosti a neumožňují výběr většího množství peněz. Podle fotografií zveřejněných na sociálních sítích se před bankami dnes tvořily dlouhé fronty.

Afghánci se rovněž potýkají se zvyšováním cen benzinu a základních potravin, včetně mouky a rýže, píše list The Washington Post. Afghánistán patří k nejchudším zemím světa a byl doposud značně závislý na zahraniční pomoci. Tato pomoc je po nástupu Tálibánu ohrožena. Světová banka v úterý oznámila, že pozastavila vyplácení peněz na své operace v Afghánistánu. Afghánistán nebude moci čerpat ani ze zdrojů Mezinárodního měnového fondu (MMF), který zmražení financí pro zemi oznámil už minulý týden.

Ruská vojenská letadla evakuovala z Kábulu přes 500 lidí

Čtyři ruská vojenská transportní letadla dnes odletěla z Kábulu s občany Ruska a dalších postsovětských zemí a letí do Ruska. Oznámila to agentura TASS s odvoláním na ministerstvo obrany. Začala tím evakuace Rusů z Afghánistánu, ovládnutého radikálním islamistickým hnutím Tálibán, které je v samém Rusku od února 2003 zakázáno jako teroristická organizace.

"Čtyři letadla vojenského dopravního letectva s občany Ruské federace, členských států Organizace dohody o kolektivní bezpečnosti (Běloruska, Kyrgyzstánu, Tádžikistánu), Uzbekistánu a Ukrajiny odletěla z kábulského letiště a v současnosti uskutečňují přelet do Ruské federace," informovalo ministerstvo. Uvedlo, že všechna letadla mají na palubě zdravotníky s nezbytným zařízením a léky pro případné poskytnutí pomoci během letu, jakož i zásoby pitné vody, jídla a oblečení.

Organizace dohody o kolektivní bezpečnosti (ODKB) je vojenská aliance několika bývalých sovětských republik vedená Moskvou.

Podle listu Izvěstija, který má zpravodaje na místě, do evakuačního seznamu bylo zapsáno celkem 511 lidí, které přepravují tři transportní letouny Il-76, přestavěné pro tento případ na dvoupodlažní, a jeden dopravní stroj Il-62. "Evakuace Rusů z Afghánistánu začala nástupem do autobusů u ruského velvyslanectví. Kolona se pak vydala na kábulské letiště. Přesun ztěžovaly dopravní zácpy, jakož i zastávky na kontrolních stanovištích tálibů," napsal deník.

O situaci v Afghánistánu dnes telefonicky hovořil ruský prezident se svým čínským protějškem. Vladimir Putin a Si Ťin-pching se podle komuniké Kremlu shodli na posílení spolupráce v boji proti hrozbám šíření terorismu a pašování drog z Afghánistánu. "Je důležité rychle nastolit mír v této zemi a zabránit, aby se nestabilita rozšířila do sousedních regionů," uvedlo komuniké, ze kterého citovala agentura AFP. Ta upozornila, že Rusko, které zaujalo spíše smířlivý postoj vůči Tálibánu a které vybízí k "národnímu dialogu" v Afghánistánu, se stejně jako Čína obává o bezpečnost postsovětské Střední Asie.

Vůdce protitálibánského odporu v severoafghánském údolí Pandžšír Ahmad Masúd ruskému listu RBK řekl, že spoléhá na jednání s Tálibánem a že doufá, že tyto rozhovory by mohlo zprostředkovat Rusko. "Tisíce lidí" jsou podle Masúda "ochotny a připraveny bojovat", ale boje ještě nezačaly, a tak jednání by měla dostat šanci. "Jsme připraveni jednat. Jsme připraveni dát šanci míru. Doufáme, že další země, naši sousedé, regionální mocnosti, zasáhnou a vyvinou tlak na Tálibán, aby přistoupil na jednání," řekl Masúd. Rusko by podle něj mělo ve svém vlastním zájmu do afghánských záležitostí zasáhnout a přimět Tálibán k rozhovorům, aby zabránilo eskalaci násilí. A vítězství extremistické ideologie v Afghánistánu by způsobilo požár "v celé Střední Asii a na jihu Ruska", varoval Masúd.

"Kdyby tálibové chtěli vyřešit problém v Pandžšíru silou, stihli by to za den. Pandžšír je velmi malinký. Ale nechtějí to tak udělat, pokud se jim dá věřit, respektive věřit signálu, který předali mým prostřednictvím," prohlásil ruský velvyslanec v Kábulu Dmitrij Žurnov podle agentury Interfax. Pokud tálibové dodrží své sliby, pak podle velvyslance Pandžšír jen "lehce smáčknou", aby si tamní vůdci uvědomili beznadějnost ozbrojených výpadů. Interfax dodal, že Tálibán přes ruské velvyslanectví zaslal zástupcům údolí návrh politické dohody a také s nimi dnes podle neoficiálních zdrojů jednal. Příští kolo rozhovorů by mělo být závěrečným.

S blížícím se termínem ukončení odchodu amerických vojáků z kábulského letiště v posledních dnech západní země urychlily evakuace svých občanů, diplomatů a afghánských spolupracovníků.

Ruská společnost UTair podle webu stanice BBC oznámila, že neznámí pachatelé se vloupali do jejího vrtulníku Mi-8MTB na kábulském letišti a vykradli jej. Z helikoptéry podle ruských médií zmizely doklady, hasicí přístroje, sekyrka, neprůstřelné vesty, kyslíkové masky, přenosná vysílačka a další předměty. Vrtulník byl mezitím přemístěn na bezpečnější místo. UTair létá ve službách OSN a z Kábulu evakuovala více než 200 pracovníků světové organizace, dodala BBC.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

17°C

Dnes je sobota 28. května 2022

Očekáváme v 21:00 11°C

Celá předpověď