Rusko vyplatí Greenpeace odškodné za zadržení lodi v roce 2013

foto Aktivisté Greenpeace s transparenty plují na člunu kolem moskevského Kremlu.

Amsterodam - Zhruba 2,7 milionu eur (70 milionů korun) vyplatí Rusko ekologické organizaci Greenpeace, jejíž loď plující pod nizozemskou vlajkou v roce 2013 zadrželo v Barentsově moři. Na urovnání letitého sporu se dohodli zástupci Nizozemska a Ruska, informovala organizace Greenpeace. Stálý rozhodčí soud (PCA) v Haagu už v roce 2017 rozhodl, že Moskva musí Nizozemsko za zadržení lodi před ruskou těžební plošinou odškodnit. Rusko ale výrok soudu odmítlo respektovat.

Nizozemsko-ruská dohoda by měla ukončit letitý spor, který vyvolalo zadržení lodi Arctic Sunrise v září 2013. Ozbrojené ruské komando tehdy vstoupilo na loď pod nizozemskou vlajkou a zadrželo tři desítky členů posádky. Ruské úřady zásah nařídily kvůli údajně nelegálnímu protestu u ruské ropné plošiny Prirazlomnaja. Loď, která plula pod nizozemskou vlajkou, se ale pohybovala v mezinárodních vodách.

Do Evropy se Arctic Sunrise vrátila v roce 2014. Aktivisty z lodi propustili Rusové již v prosinci 2013 na základě amnestie, kterou ruští poslanci schválili na návrh prezidenta Vladimira Putina. Agentura Reuters upozornila, že Moskva tehdy k propuštění aktivistů přistoupila krátce před začátkem zimních olympijských her v Soči.

Nizozemské ministerstvo zahraničí dnes oznámilo, že s Ruskem dosáhlo "plné a konečné dohody", její podrobnosti ale nezveřejnilo.

"Spravedlnosti bylo učiněno zadost, nyní můžeme tuto kapitolu konečně uzavřít," reagovala dnes aktivistka Faiza Oulahsenová, která se v roce 2013 plavila na lodi Arctic Sunrise a v ruském vězení strávila téměř tři měsíce.

Stálý rozhodčí soud (PCA) v Haagu před dvěma lety rozhodl, že Rusko musí vyplatit Nizozemsku odškodné ve výši 5,5 milionu eur (nyní 142 milionů korun). Moskva se ale odmítla rozhodnutím tribunálu řídit.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

24°C

Dnes je pátek 23. srpna 2019

Očekáváme v 13:00 24°C

Celá předpověď