Rusko v odvetě vyhošťuje diplomaty ze Slovenska a Pobaltí

foto Ruská vlajka - ilustrační foto.

Moskva - Ruské ministerstvo zahraničí dnes oznámilo, že vyhošťuje diplomaty z Estonska, Litvy a Lotyšska v odvetě za to, že pobaltské země vypověděly ruské diplomaty v gestu solidarity s Českem. Z Ruska budou podle agentury TASS muset odjet také tři pracovníci slovenského velvyslanectví v Moskvě. Rusko podle agentury AFP vyhošťuje celkem sedm diplomatů - tři Slováky, dva Litevce a po jednom diplomatovi z Lotyšska a Estonska. Na opuštění země jim dalo týden.

"Velvyslanci Ľubomíru Rehákovi bylo řečeno, že rozhodnutí slovenských úřadů projevit pseudosolidaritu s Českem a jeho provokační protiruskou kampaní poškozuje tradičně přátelské rusko-slovenské vztahy a konstruktivní bilaterální spolupráci," uvedlo ministerstvo podle TASS.

"Je to zásah do chodu naší ambasády. Věřím, že se s tím vypořádáme. Uděláme všechno proto, aby naše ambasáda v Moskvě fungovala," řekl v reakci slovenský ministr zahraničí Ivan Korčok. Dodal, že vyhoštění Slováci musejí opustit Rusko do sedmi dnů.

Slovensko má v Rusku podle dřívějších informací 18 diplomatů a další pracovníky. Rusko mělo na Slovensku před posledním vyhoštěním tří svých pracovníků ambasády 30 diplomatů a dalších 60 pracovníků velvyslanectví.

Litevské ministerstvo zahraničí zareagovalo na vyhoštění svých dvou diplomatů z Ruska prohlášením, ve kterém podle agentury AFP vyjádřilo naději, že Moskva přestane se svou "agresivní diplomacií" a také přestane "obviňovat jiné země z eskalace", jakož i vezme na vědomí "signály" ze Západu.

Česko-ruská roztržka začala po oznámení Prahy, že z výbuchů v muničním skladě ve Vrběticích v roce 2014 jsou důvodně podezřelí agenti ruské vojenské rozvědky GRU. Česko a Rusko si následně vzájemně vypověděly desítky diplomatů. Na znamení solidarity s ČR vypověděly minulý týden ruské diplomaty i Slovensko, Litva, Lotyšsko a Estonsko. Jejich velvyslance si na dnešek předvolalo ruské ministerstvo zahraničí. "Mohu říci jen to, že schůzka byla profesionální. Ruští kolegové vyplnili svůj úkol, my jsme je vyslechli a poskytli své vyjádření, a to bylo vše. Budeme své metropole informovat," řekl lotyšský velvyslanec po schůzce, která podle agentury TASS trvala přibližně 45 minut.

Moskva zatím nereagovala na rumunské rozhodnutí z počátku týdne; také Bukurešť už vyhostila jednoho z ruských diplomatů.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

11°C

Dnes je pátek 7. května 2021

Očekáváme v 21:00 5°C

Celá předpověď