Rusko tvrdí, že v Kirejevsku explodoval ukrajinský dron s trhavinou

foto Ukrajinský voják střílí z granátometu na frontové linii během bitvy s ruskými jednotkami u Bachmutu, 24. března 2023.

Moskva - Dnešní explozi ve středoruském městě Kirejevsk způsobil ukrajinský průzkumný dron Tu-141 Striž naložený trhavinou. Uvedla to agentura TASS s odkazem na informace úřadů. Ruské ministerstvo obrany později upřesnilo, že dron zneškodnila armáda. Ve městě v Tulské oblasti mohutný výbuch vyhloubil velký kráter, zranili se nejméně tři lidé, poškozeny byly podle TASS i obytné budovy.

Podle ministerstva obrany vyřadili Rusové z provozu navigační systém dronu. "Dron kvůli tomu přišel o navádění a zřítil se poblíž města Kirejevsk v Tulském regionu," stojí v prohlášení. Kyjev informace nijak nekomentoval.

Město Kirejevsk s 25.000 obyvatel leží asi 200 kilometrů jižně od Moskvy a 300 kilometrů od hranic s Ukrajinou. V Tulské oblasti se zřítil bezpilotní letoun bez identifikačních znaků také před týdnem, podobný incident byl z regionu hlášen i na začátku března.

Úřady v ruských regionech od začátku invaze na Ukrajinu pravidelně informují o zřícených či sestřelených dronech. Ukrajina se k útokům na ruském území nehlásí.

Tento týden gubernátor ruské Brjanské oblasti Alexandr Bogomaz sdělil, že ukrajinské síly provedly dronový útok na překladiště ropy Novozybkov. Dronový útok ohlásilo i město Džankoj na poloostrově Krym. Rusové předpokládají, že Ukrajinci pomocí upravených průzkumných dronů Striž podnikli loni v prosinci spektakulární útoky na letiště ruských strategických bombardérů používaných k útokům proti ukrajinským městům, přestože tyto letecké základny jsou vzdáleny stovky kilometrů od ukrajinských hranic.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

27°C

Dnes je pondělí 2. října 2023

Očekáváme v 9:00 21°C

Celá předpověď