Rusko selhává, USA jej chtějí oslabit, řekli činitelé USA po cestě do Kyjeva

foto Ilustrační foto - Ruská vojenská vozidla projížděla 23. dubna 2022 poničeným ukrajinským městem Mariupol.

Kyjev/Moskva 25. dubna (ČTK) - Rusko selhává ve svých válečných cílech, zatímco Ukrajina je úspěšná, řekl dnes po nedělní návštěvě Kyjeva americký ministr zahraničí Antony Blinken. Šéf Pentagonu Lloyd Austin pak poprvé napřímo řekl, že cílem USA je oslabit Rusko tak, aby v budoucnu již nemělo kapacitu na podobný výpad, jaký v únoru zahájilo vůči Ukrajině. Moskva pokračuje v ofenzivě na východě země, kromě toho rovněž podniká útoky vůči železniční síti s cílem přerušit dodávky zbraní od západních zemí. Rusko označilo za nežádoucí osoby 40 německých diplomatů, a to několik týdnů poté, co o vyhoštění ruských diplomatů rozhodl Berlín.

"Rusko se snažilo v rámci svého cíle odebrat (Ukrajině) suverenitu, vzít jí nezávislost. To se nepovedlo," řekl dnes Blinken na tiskové konferenci uspořádané poblíž polsko-ukrajinských hranic. "Nevíme, jak se bude tato válka dál vyvíjet, ale víme, že suverénní nezávislá Ukrajina bude existovat mnohem déle, než bude na scéně (ruský prezident) Vladimir Putin," dodal.

Blinken s Austinem slíbili při své předem neohlášené návštěvě Kyjeva Ukrajině a dalším zemím v regionu pomoc ve výši 713 milionů dolarů (16 miliard Kč) a oznámili postupný návrat amerických diplomatů do ukrajinské metropole. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj po setkání s americkými ministry poděkoval Spojeným státům za "bezprecedentní" pomoc.

Austin pak na dotaz novinářů řekl, že Washington si přeje suverénní demokratickou Ukrajinu schopnou se bránit a Rusko "oslabené do té míry", aby nemohlo opakovat současnou invazi. Moskva už podle něj "ztratila mnoho vojenských schopností" i vojáků a USA by si přály, aby tyto kapacity již nedokázala obnovit.

Rusko dnes vykázalo ze svého území 40 německých diplomatů. Jedná se o odvetu za vypovězení 40 ruských diplomatů ze začátku dubna. Berlín vyloučení ruských pracovníků zdůvodnil tím, že se podle něj jednalo o spolupracovníky ruských tajných služeb.

Švédsko a Finsko podle tamních médií v květnu společně vyjádří vůli vstoupit do NATO. Dvojice severoevropských zemí dlouho zůstávala stranou Severoatlantické aliance, po ruské invazi na Ukrajinu ale zásadně změnila svůj dosavadní postoj. Moskva oba státy před vstupem do NATO důrazně varovala.

Ruské invazní síly pokračují v ofenzivě na východě Ukrajiny, na některých místech se ukrajinské armádě podařilo útoky odrazit. Na jihu v Mariupolu stále trvají raketové a bombové údery na pozice ukrajinských vojáků v železárnách a ocelárnách Azovstal, nekončí ani ruské ostřelování Charkova.

Ruská armáda dnes oznámila záměr lokálně pozastavit bojové akce a otevřít humanitární koridor pro stovky ukrajinských civilistů, kteří se ukrývají v komplexu Azovstalu v Mariupolu. Podle Kyjeva ale ruské útoky na ocelárny neustaly. Rusko dočasná příměří podle Ukrajiny porušuje pravidelně, Moskva z téhož zase obviňuje Kyjev.

Podle ukrajinských úřadů pět lidí zahynulo a 18 dalších utrpělo zranění při ruských raketových útocích na železniční infrastrukturu ve Vinnycké oblasti ve středozápadní části Ukrajiny. Šéf státní železniční společnosti Oleksandr Kamyšyn na sociální síti Telegram dříve uvedl, že ruské síly dnes ráno ostřelovaly pět železničních stanic. Ruské ministerstvo obrany později oznámilo, že ruské síly zničily na Ukrajině šest zařízení napájejících proudem železniční stanice, přes něž se údajně přepravují zahraniční zbraně na ukrajinský Donbas.

Západní země přitom nadále zasílají ukrajinské armádě další vojenské vybavení. Británie dnes oznámila, že pošle Ukrajině menší počet obrněných vozidel Stormer, vybavených odpalovacím zařízením pro protivzdušnou obranu. Německý zbrojařský koncern Rheinmetall požádal spolkovou vládu o vývoz stovky starších bojových vozidel pěchoty Marder. Polsko oznámilo, že posílá Ukrajině tanky.

V noci na dnešek v ropném skladu v ruském městě Brjansk vypukl mohutný požár. Jeho příčina je dosud nejasná, podle svědků mu předcházely výbuchy. Ukrajinské vedení se nicméně k případnému zásahu proti zařízení nepřihlásilo.

Ruská tajná služba FSB podle Putina zmařila pokus Kyjeva a Západu zavraždit známého televizního moderátora Vladimira Solovjova, pokládaného za tvář kremelské propagandy. Putin, jehož vystoupení vysílala státní televize, ovšem neuvedl žádné důkazy na podporu svého tvrzení.

Ukrajinské úřady o víkendu žádaly Rusko o příměří a otevření evakuační trasy z Mariupolu, podle Kyjeva ale neúspěšně. Moskva v tuto chvíli nevidí smysl ve vyhlašování příměří na Ukrajině, protože se obává, že by jej Kyjev zneužil k seskupení sil a provokacím, řekl dnes podle agentury RIA Novosti zástupce velvyslance Ruska při OSN Dmitrij Poljanskij.

Mezinárodní trestní soud (ICC) se zapojí do vyšetřování možných válečných zločinů a zločinů proti lidskosti na Ukrajině, na němž už teď spolupracují Polsko, Litva a Ukrajina, informoval unijní úřad pro justiční spolupráci Eurojust. Rusko opakovaně čelí kritice západních zemí i neziskových organizací, že se při své agresi vůči Ukrajině dopouští mezinárodních zločinů. Moskva to popírá.

Gubernátor ruské Belgorodské oblasti obvinil Ukrajinu z ostřelování vesnice

Gubernátor ruské Belgorodské oblasti u hranic s Ukrajinou dnes večer obvinil Kyjev z bombardování vesnice Žuravljovka. Útok způsobil zranění dvěma civilistům a poničil několik domů, tvrdí gubernátor Vjačeslav Gladkov na telegramu.

"Vesnice byla terčem ostřelování. Už je jasné, že tam jsou zranění civilisté. V tuto chvíli jsou dva: muž s poraněním na ruce a žena, která byla zraněna na krku," napsal Gladkov. "Sanitky už vyjely na místo. Jsou tam domy, které byly částečně zničeny," dodal.

Rusko už několikrát obvinilo ukrajinské síly z provádění úderů na ruském území. V polovině dubna konkrétně Ukrajinu obvinilo z útoků na dvě vesnice v Belgorodské oblasti a na jednu vesnici v Brjanské oblasti.

Rusové obsadili radnici v ovládnutém ukrajinském Chersonu, uvedl starosta

Ruští vojáci dnes večer obsadili budovu radnice ve městě Cherson na jihu Ukrajiny, uvedl na facebooku tamní starosta Ihor Kolychajev. Přístavní město, v němž před válkou žilo asi 300.000 lidí, je pod kontrolou ruských sil už od začátku března.

"Dnes večer do budovy chersonské městské rady dorazili ozbrojení (Rusové), sebrali klíče a vyměnili naši ostrahu za svoji," napsal starosta.

Ukrajinská armáda a ukrajinská ombudsmanka Ljudmyla Denisovová dříve varovaly, že se Rusové chystají v Chersonu uspořádat referendum o vzniku nové odštěpenecké republiky po vzoru dvou proruských separatistických útvarů na východě země - Doněcké lidové republiky a Luhanské lidové republiky. Podle dřívější zprávy agentury Ukrinform Rusové v Chersonské oblasti blokují koridory pro dodávky potravin a léků a evakuaci a unášejí aktivisty a regionální politiky a poslance.

Podle zpravodajského serveru Ukrajinska pravda už nad budovou městské rady nevisí ukrajinská vlajka. Vojáci se také podle informací serveru snažili zjistit, kdy obvykle na radnici začínají úřední hodiny. Starosta a další pracovníci radnice dostali možnost z budovy odejít.

Válka na Ukrajině … SLEDUJEME ON-LINE

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

4°C

Dnes je úterý 6. prosince 2022

Očekáváme v 21:00 3°C

Celá předpověď