Rusko rozbilo kybernetický gang REvil, který útočil na americké firmy

foto Internet, počítačová klávesnice - ilustrační foto.

Moskva - Ruská tajná služba FSB oznámila, že na žádost USA rozbila kybernetický gang REvil, který se podílel na řadě útoků na velké americké společnosti. O vyjádření FSB dnes informovala agentura Interfax, podle níž zatčení členové skupiny s ruským občanstvím pravděpodobně do Spojených států vydáni nebudou. USA ruský zásah uvítaly, napsala agentura Reuters.

"Skupina i její infrastruktura byly zlikvidovány," citoval Interfax ze sdělení ruské tajné služby. Členové zločinecké skupiny byly zadrženi a obviněni z trestné činnosti, sdělila FSB. Doplnila, že o operaci informovala americké úřady.

Spojené státy věří, že Rusko podnikne proti zatčeným hackerům právní kroky, uvedla agentura Reuters. Podle nejmenovaného představitele americké administrativy je mezi zadrženými i osoba zodpovědná za květnový útok na sítě provozovatele ropovodu Colonial Pipeline. Kybernetický útok způsobil rozsáhlé problémy s provozem této klíčové infrastruktury a obtíže s dodávkami pohonných hmot. Návrat k normálnímu režimu trval déle než týden, přičemž i po konci výpadku přetrvávaly na východě USA problémy s dodávkami benzinu. Společnost pak přiznala, že hackerům vyplatila výkupné.

Spojené státy v listopadu uvedly, že nabízejí odměnu až deset milionů dolarů (214 milionů Kč) za informace, které povedou k identifikaci nebo lokalizaci osob, které zastávají v gangu klíčové pozice. Zdroj obeznámený se situací ale Interfaxu sdělil, že členové s ruským občanstvím do USA vydáni nebudou.

Zatčenými hackery jsou podle sdělení moskevského soudu Roman Muromskij a Andrej Bessonov. Oba byli vzati do vazby na dva měsíce. Nejmenovaný zdroj Interfaxu uvedl, že zatčení členové hackerského gangu nebudou předáni do USA, neboť ruská ústava zakazuje vydání ruských státních příslušníků cizí státní moci.

Rozbití gangu je vzácným projevem spolupráce mezi Ruskem a USA v době, kdy oběma těmito mocnostmi panuje zvýšené napětí kvůli Ukrajině. Oznámení přišlo v den, kdy Kyjev zaznamenal rozsáhlý kybernetický útok na své instituce. Nic dosud nenasvědčuje tomu, že mezi těmito dvěma případy existuje souvislost, uvedla agentura Reuters.

Skupina REvil, což je zkratka pro Ransomware Evil, se soustředila na vyděračské kybernetické útoky. Ty se provádějí například instalací takzvaného ransomwaru na napadené počítače, který zašifruje všechna data na disku. Hackeři pak za poplatek nabízejí poskytnutí klíč k dešifrování dat. REvil však také například kradl firmám citlivá data a hrozil, že je zveřejní na svých stránkách, pokud nedostane zaplaceno.

REvil se přihlásil k útoku z července loňského roku na nástroj od amerického softwarového dodavatele Kaseya, který slouží IT odborníkům ke správě serverů, desktopů, síťových zařízení nebo tiskáren. Zasaženy byly stovky firem i veřejných organizací v desítce zemí. Hackeři požadovali 70 milionů dolarů (asi 1,5 miliardy Kč). Na konci května 2021 napadl gang největšího světového výrobce masa JBS a narušil provoz jeho závodů.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

4°C

Dnes je středa 19. ledna 2022

Očekáváme v 21:00 3°C

Celá předpověď