Rusko odmítá tvrzení Trumpa, že nepomáhá k řešení korejské krize

foto Americký prezident Donald Trump.

Washington - Moskva dnes popřela jako "absolutně nepodložené" tvrzení prezidenta USA Donalda Trumpa o tom, že Rusko nijak nepřispívá k řešení krize na Korejském poloostrově. Náměstek ministra zahraničí Igor Morgulov agentuře TASS řekl, že jeho země v plném objemu plní své závazky vycházející z příslušných rezolucí Rady bezpečnosti OSN.

Trump prohlásil, že Moskva pomáhá KLDR obcházet mezinárodní sankce, takže Pchjongjang se každý den o něco přiblíží ke schopnosti zasáhnout Spojené státy mezikontinentální střelou. "Rusko nám se Severní Koreou vůbec nepomáhá," řekl Trump. "S čím nám pomůže Čína, to Rusko podryje," dodal s tím, že pozice v této věci uvolněné Čínou přebírá Rusko.

Sankční výbory OSN nemají vůči Moskvě ohledně plnění sankcí proti KLDR žádné výhrady, prohlásil Morgulov. Jeho názor dnes podpořil i šéf zahraničního výboru dolní komory ruského parlamentu Leonid Sluckij. Připomněl, že Rusko hlasovalo pro všechny příslušné rezoluce Rady bezpečnosti, "protože svévolně vyhlášený jaderný status Severní Koreje nepřijme".

Trump ve čtvrtek upozornil, že KLDR se svým balistickým a jaderným programem výrazně pokročila v možnosti zasáhnout americké území. "Ještě tam nejsou, ale jsou blízko. Pokrok dělají každý den," řekl prezident.

Rusko podle Trumpa nijak nepomáhá s řešením korejské krize

Washington - Rusko nijak nepřispívá k řešení krize na Korejském poloostrově a navíc podrývá úsilí Číny, která sice již hodně pomohla, ale mohla by se snažit více. V rozhovoru s agenturou Reuters to prohlásil americký prezident Donald Trump. Řekl také, že Moskva pomáhá KLDR obcházet mezinárodní sankce, takže Pchjongjang se každý den o něco přiblíží ke schopnosti zasáhnout Spojené státy mezikontinentální střelou.

"Rusko nám se Severní Koreou vůbec nepomáhá," řekl Trump. "S čím nám pomůže Čína, to Rusko podryje," dodal s tím, že pozice v této věci uvolněné Čínou přebírá Rusko.

Na adresu Pekingu hovořil Trump pochvalně, Čínu ocenil například za zastavení dodávek ropy a uhlí. Dodal ale, že Čína by se mohla snažit ještě více.

Ačkoli v minulosti Trump nevylučoval možné přímé jednání se severokorejským diktátorem Kim Čong-unem, nyní vyjádřil pochybnosti, zda by takové rozhovory k něčemu vedly. Na dotaz, zda se pokusil o navázání nějaké formy komunikace s Kimem, se kterým si přes média často vyměňuje urážky, odmítl odpovědět.

O jednání s KLDR ale stojí americký ministr zahraničí Rex Tillerson, který dnes řekl, že v zahájení rozhovorů k řešení krize věří. Dodal také, že je očividné, že mezinárodní sankce na KLDR tvrdě dolehly. Podobně jako Trump ocenil i Tillerson postoj Číny.

Prezident v rozhovoru s Reuters rovněž odmítl sdělit, zda USA zvažují omezený preventivní úder, který by KLDR dal jasně na srozuměnou, že Washington nehodlá ustoupit. "Hrajeme velmi, velmi těžkou hru pokeru, kdy nechcete odhalit, co máte v ruce," vysvětlil.

KLDR se svým balistickým a jaderným programem k nelibosti Spojených států výrazně pokročila v možnosti zasáhnout americké území. "Ještě tam nejsou, ale jsou blízko. Pokrok dělají každý den," řekl Trump. Někteří odborníci se ale s ohledem na poslední severokorejský balistický test domnívají, že KLDR je možná schopná zasáhnout raketou i hlavní město Washington.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

7°C

Dnes je pátek 16. listopadu 2018

Očekáváme v 23:00 3°C

Celá předpověď