Rusko podle rozvědky USA plánuje možnou ofenzivu proti Ukrajině

foto Vojáci ruské armády na cvičení. Ilustrační foto.

Washington - Rusko podle příslušníků americké rozvědky plánuje případnou vojenskou ofenzivu proti Ukrajině, která by mohla být zahájena už začátkem příštího roku a které by se účastnilo odhadem 175.000 vojáků. Informovala o tom agentura AP, která se odvolává na nejmenovaného vysokého amerického představitele. Moskva informace amerických médií odmítla a obvinila Washington, že se snaží situaci vyostřit.

Nové americké tajné informace ukazují, že odhadem polovina ze zmíněného počtu ruských vojáků je už rozmístěna v blízkosti ukrajinské hranice, prohlásil zmíněný představitel. Ruské plány podle něj počítají s přesunem 100 taktických skupin s obrněnými vozidly, dělostřelectvem a dalším vojenským vybavením k ukrajinským hranicím.

Ukrajinský ministr obrany Oleksij Reznikov už v pátek s odvoláním na informace ukrajinských zpravodajských služeb uvedl, že Rusko shromáždilo u hranice s Ukrajinou více než 94.000 vojáků a na konci ledna může spustit rozsáhlou vojenskou ofenzivu proti Ukrajině. Moskva tvrzení Kyjeva označila za nesmysl.

"Spojené státy provádějí speciální operaci s cílem vyostřit situaci kolem Ukrajiny a zároveň přenést odpovědnost na Rusko," citoval dnes ruský list Kommersant z prohlášení mluvčí ruské diplomacie Marije Zacharovové. Washington podle Moskvy podniká "provokativní akce poblíž ruských hranic, které jsou doprovázeny rétorikou obviňování".

Kreml v pátek sdělil, že ruský prezident Vladimir Putin v chystaném telefonátu s americkým prezidentem Joem Bidenem bude žádat záruky, že Severoatlantická aliance se nebude rozšiřovat dál na východ. Putin už dříve řekl, že by rozšíření NATO na území Ukrajiny považoval za "překročení červené čáry".

"O akcích Ruska víme už dlouho a já očekávám, že o tom s Putinem povedeme dlouhou diskusi," řekl Biden novinářům v pátek večer před odjezdem do venkovského sídla prezidentů USA v Camp Davidu. "Nebudu přijímat ničí červené čáry," dodal.

Šéf Bílého domu už předtím v pátek prohlásil, že jeho vláda připravuje komplexní iniciativu, jejímž cílem je odradit Rusko od možného útoku na Ukrajinu.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

4°C

Dnes je středa 19. ledna 2022

Očekáváme v 21:00 3°C

Celá předpověď