Rusko po dvacetileté přestávce obnovilo výrobu automobilů Moskvič

foto Ilustrační foto - Prodejní a servisní středisko Mototechny Praha - Jarov, v popředí automobil Moskvič, vzadu polský Fiat, 1. července 1976.

Moskva - Rusko po dvacetileté přestávce obnovilo výrobu automobilů značky Moskvič, známé ze sovětské éry. Vyrábí se v bývalém závodě francouzské automobilky Renault v Moskvě. Oznámil to dnes výrobce nákladních automobilů Kamaz, který je technologickým partnerem závodu.

Renault prodal v květnu ruskému státu svůj většinový podíl v automobilce Avtovaz, podle médií zřejmě za jeden rubl, ale s šestiletou opcí, že jej může znovu odkoupit. Moskevský závod, nyní přejmenovaný na Moskevský automobilový závod Moskvič, Renault prodal za další rubl.

"První vozy Moskvič sjedou z výrobní linky v prosinci 2022," uvedl Kamaz. "Prvním modelem bude Moskvič 3," cituje ze sdělení automobilky agentura Reuters.

Letos se má v závodě vyrobit jen 600 vozů. Obnovení výroby tak pravděpodobně nezmění chmurné vyhlídky celého odvětví. Roční prodej aut v Rusku by měl v letošním roce poprvé v novodobé historii činit méně než jeden milion.

Cílem je zvýšit výrobu v závodě na 100.000 aut ročně, některé automobily by měly být elektrické. Uvedený počet je však hluboko pod průměrem výroby v odvětví, kde se pohybuje mezi 200.000 až 300.000 vozy ročně. Například americká automobilka Tesla ve svém závodě v Šanghaji vyrobí zhruba 22.000 vozů týdně.

Zatímco poslední auto Moskvič byl sedan nebo hatchback, model Moskvič 3 je crossover hatchback s benzinovým motorem, automatickou nebo manuální převodovkou, koly z lehkých slitin, LED světlomety a velkým centrálním dotykovým displejem. Fotografie vozu ukazují, že vypadá jako kompaktní crossover Sehol X4 vyráběný čínskou firmou JAC, známý také jako JAC JS4. Agentura Reuters s odvoláním na své zdroje už dříve uvedla, že k výrobě obnoveného vozu Moskvič bude využita designová, inženýrská a výrobní platforma čínské automobilky JAC.

Západní sankce uvalené na Moskvu po invazi ruských vojsk na Ukrajinu zkomplikovaly zemi přístup k součástkám vyrobeným v zahraničí. Řada zahraničních výrobců aut pak z Ruska odešla. Kamaz a vláda vytvořily nové dodavatelské řetěze, ale podrobnosti nezveřejnily.

Značka Moskvič byla založena kolem roku 1930 a fungovala až do roku 1991. Moskvič má kořeny ve vozech považovaných za jedny z prvních sovětských automobilů z 20. a 30. let minulého století. Po druhé světové válce se auta začala vyrábět pod názvem Moskvič, což znamená Moskvan neboli obyvatel Moskvy. Podle analytické agentury Autostat je nyní v Rusku stále registrováno přibližně 200.000 moskvičů.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

6°C

Dnes je pátek 3. února 2023

Očekáváme v 21:00 5°C

Celá předpověď