Rusko plánuje novou vlnu agrese, řekl Zelenskyj, vyzval k dodávce tanků

foto Ilustrační foto - Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na snímku z 22. prosince 2022.

Kyjev - Rusko se připravuje na novou vlnu agrese, řekl dnes ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. V pravidelném večerním projevu také opět vyzval západní země, aby urychlily dodávky těžké techniky na Ukrajinu. Americká a německá média dnes uvedla, že Washington a Berlín brzy oznámí dodávky tanků Abrams a Leopard Ukrajině.

escription.

"Diskuze je ale potřeba zakončit rozhodnutím," řekl Zelenskyj. Západní země podle něj mají potřebný počet tanků k dispozici. "Musíme se na to podívat realisticky: není to o pěti, deseti nebo 15 tancích. Potřeba je větší," uvedl prezident a poděkoval všem spojencům za podporu.

"Rusko se připravuje na novou vlnu agrese - s těmi silami, které zvládne mobilizovat," řekl Zelenskyj k situaci na frontě. Už teď podle něj ruské síly navyšují ofenzivu v oblasti Bachmutu na severu Doněcké oblasti a Vuhledaru zhruba 50 kilometrů jihozápadně od Doněcku a tlak chtějí zvýšit ještě ve větším měřítku.

Jednotky Moskvy na Ukrajinu zaútočily před 11 měsíci, loni 24. února. Boje se nyní soustředí na frontu na východoukrajinském Donbasu. Podle pozorovatelů se dynamika konfliktu zastavila na mrtvém bodě, nevylučují ale možnost, že se Rusko v následujících měsících pokusí převzít iniciativu na bojišti.

V posledních měsících sílí tlak na Německo, aby na Ukrajinu vyslalo moderní tanky Leopard a umožnilo to i svým spojencům. Podle magazínu Spiegel tento krok Berlín schválil. Americká média následně informovala, že Washington se přiklání k dodávkám tanků Abrams.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

0°C

Dnes je pátek 27. ledna 2023

Očekáváme v 9:00 -1°C

Celá předpověď