Rusko omezí vojenské aktivity v okolí Kyjeva a Černihivu

foto Ruským útokem zničená budova oblastní správy v ukrajinském Mykolajivu, 29. března 2022.

Kyjev/Moskva - Rusko výrazně omezí své vojenské aktivity v okolí Kyjeva a Černihivu, oznámil dnes po ukončení mírových rozhovorů mezi delegacemi Kyjeva a Moskvy náměstek ruského ministra obrany Alexandr Fomin. Ukrajinské síly odrazily sedm ruských útoků v Donbasu, drží obranu a místy podnikají protiútoky, uvedl ukrajinský generální štáb v ranním hlášení. Na 400 mrtvých si podle starosty celkem vyžádalo ostřelování Černihivu na severu Ukrajiny. Na jihu palba zasáhla Mykolajiv, pohřešuje se několik lidí. Kyjev dnes plánuje otevřít tři humanitární koridory k evakuaci civilistů z obléhaných měst, uvedla ukrajinská vicepremiérka

Rusko omezí vojenské aktivity v okolí Kyjeva a Černihivu

Rusko výrazně omezí své vojenské aktivity v okolí Kyjeva a Černihivu, oznámil dnes po ukončení mírových rozhovorů mezi delegacemi Kyjeva a Moskvy náměstek ruského ministra obrany Alexandr Fomin. Krok zdůvodnil zlepšením vzájemné důvěry a vytvořením podmínek vhodných pro dosažení dohody, píše agentura TASS.

Ukrajinské síly odrazily ruské útoky v Donbasu, tvrdí velení armády

Ukrajinské jednotky v Donbasu na východě země během uplynulých 24 hodin odrazily sedm útoků ruských vojsk a zničily 12 tanků a deset bojových vozidel pěchoty. Ukrajinské letectvo ve stejné době sestřelilo 17 vzdušných cílů, včetně osmi letadel, tří vrtulníků, čtyř dronů a dvou střel s plochou dráhou letu. Oznámil to dnes ukrajinský generální štáb. Uvedené údaje nešlo ověřit z nezávislých zdrojů.

Ruské síly vzhledem ke svým úderným schopnostem nadále představují vážné ohrožení Kyjeva, přestože ukrajinské jednotky pokračují v místních protiútocích severozápadně od metropole, uvedla britská vojenská rozvědka podle agentury Reuters. Ruské síly také pokračují v útocích na Mariupol, i když centrum města zůstává v rukou ukrajinských sil. Jinde ruské jednotky drží své pozice, zatímco se snaží přeskupit a obnovit své síly, uvedlo britské ministerstvo obrany.

Rusko od začátku invaze přišlo o 17.200 vojáků, 597 tanků, 1710 dalších obrněných vozidel, 303 děl, 96 raketometů, 127 letadel, 129 vrtulníků a 71 bezpilotních letounů, uvedl ukrajinský generální štáb.

Naopak ruské ministerstvo obrany uvedlo, že ruské letectvo během noci zničilo 68 ukrajinských vojenských objektů, včetně tří raketových systémů protivzdušné obrany Buk-M1. Ruské síly od začátku "speciální operace" zničily 123 ukrajinských letadel, 311 dronů, 1738 tanků a dalších obrněnců, napsala agentura TASS.

Tvrzení obou stran o ztrátách způsobených nepříteli nelze ověřit z nezávislých zdrojů.

Velení ukrajinské armády připustilo pokračující raketové útoky a nálety ruských sil soustřeďující se na ničení infrastruktury a obytných čtvrtí ukrajinských měst, jakož i skladů pohonných hmot.

Rusko dnes podniklo útok raketami na Nikopol na jihu Ukrajiny, uvedl na svém webu list Ukrajinska pravda s odvoláním na místní úřady, podle kterých byl zasažen obytný dům. Zatím není známo, zda si zásah vyžádal oběti či raněné. Záchranáři ve městě Ljubotyn u Charkova z trosek domu, rozstříleného nepřítelem, vyprostili mrtvého muže, další dva lidi se podařilo zachránit, dodal deník.

Ukrajinské síly při obraně úspěšně zadržovaly nepřítele na východním, jihovýchodním a severovýchodním směru, na jednotlivých směrech podnikají protiútoky, tvrdí generální štáb.

Obvinil současně ruské síly, že na okupovaných územích s porušením mezinárodního práva "terorizují místní obyvatele, ostřelují obytné domy, loupí, unášejí a jako rukojmí vězní civilisty a dopouštějí se drancování".

Starosta Černihivu hlásí stovky zabitých a raněných, zásah utrpěl Mykolajiv

Asi 400 zabitých si dosud vyžádalo ruské ostřelování a bombardování severoukrajinského města Černihiv, uvedl dnes v televizi starosta Vladyslav Atrošenko podle agentury Unian. "U nás ve městě zahynulo už více než 350 lidí, ale to nejsou konečné údaje. Odhaduji, že tento počet je nyní už okolo 400," řekl starosta. Stejný počet raněných se podle něj nyní léčí v nemocnicích. Černihiv je bez elektřiny, plynu, vody a tepla.

Nejméně sedm mrtvých a 22 raněných si vyžádalo ruské ostřelování černomořského přístavu Mykolajiv, uvedl podle stanice BBC prezident Volodymyr Zelenskyj s odvoláním na nejnovější údaje od záchranářů. Ti na místě pokračují v odklízení trosek. Střelba poškodila devítipodlažní sídlo oblastní správy, zasažená střední část budovy se zhroutila. "Většina lidí zázrakem přežila," uvedl oblastní gubernátor Vitalij Kim podle listu Ukrajinska pravda. Gubernátor zprvu informoval také o pátrání po pohřešovaných - osmi civilistech a třech vojácích, kteří by mohli být pod troskami.

"Zrovna jsem snídal ve svém bytě, když jsem uslyšel hvizd, ránu a okno se vysypalo," řekl agentuře AFP devětašedesátiletý Kanaďan Donald, který se na penzi usadil na Ukrajině. "Je to děsivé. Tady v Mykolajivu jsme naštěstí v centru neměli tolik explozí (jako v jiných městech)," dodal.

Kyjev plánuje otevřít tři humanitární koridory, evakuace se týká i Mariupolu

Kyjev dnes plánuje otevřít tři humanitární koridory k evakuaci civilistů z obléhaných měst. Informovala o tom místopředsedkyně ukrajinské vlády Iryna Vereščuková, podle které se po pondělní přestávce mohou evakuovat lidé z Mariupolu a dalších dvou měst na jihu Ukrajiny.

"K dnešními datu jsme se dohodli na třech humanitárních koridorech," uvedla podle listu Ukrajinska pravda Vereščuková.

První koridor se týká obklíčeného Mariupolu, odkud mohou lidé odjet osobními automobily na severozápad do Záporoží. Starosta Mariupolu v pondělí varoval, že se situace v přístavním městě rovná humanitární katastrofě a vyzval k zorganizování přesunu všech zbývajících 160.000 obyvatel.

Do Záporoží vedou i další dva humanitární koridory, a to z Enerhodaru a Melitopolu. Enerhodar mohou lidé opustit v konvoji osobních automobilů doprovázeného vozidly záchranných složek, do Melitopolu vyrazily dnes ráno ze Záporoží autobusy.

V pondělí se na Ukrajině žádné humanitární koridory zprovozněny nebyly, podle Kyjeva hrozily provokace z ruské strany.

Válka na Ukrajině … SLEDUJEME ON-LINE

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

6°C

Dnes je pondělí 27. března 2023

Očekáváme v 9:00 3°C

Celá předpověď