Rusko nevylučuje přesun své ambasády do západního Jeruzaléma

foto Ilustrační foto - Pohled na zasněžený Jeruzalém.

Jeruzalém - Ruský velvyslanec v Izraeli Alexandr Šein řekl, že Rusko považuje západní Jeruzalém za hlavní město Izraele a Rusko by tam mohlo za určitých podmínek přesunout své velvyslanectví. Reagoval na středeční oznámení amerického prezidenta Donalda Trumpa, který uznal Jeruzalém za hlavní město Izraele a dal ministerstvu zahraničí pokyn, aby připravilo přesun amerického velvyslanectví z Tel Avivu. Ruské ministerstvo zahraničí dnes vyzvalo ke klidu.

Moskva podle Šeinova prohlášení považuje západní Jeruzalém za izraelskou metropoli a je prý možné, že tam Rusko z Tel Avivu přestěhuje své velvyslanectví, jakmile bude dosaženo mírové dohody mezi Izraelem a Palestinci.

Trump ve svém prohlášení nespecifikoval žádnou část Jeruzaléma. Izrael východní čtvrti v roce 1967 obsadil a později připojil k západním. Město v roce 1980 označil za svou nedělitelnou metropoli, ale svět to nepovažuje za legální. Většina zemí má svá velvyslanectví v Tel Avivu.

Ruské ministerstvo zahraničí se domnívá, že Trumpovo rozhodnutí může zhoršit stav izraelsko-palestinského konfliktu, a vyzvalo všechny zúčastněné strany ke zdrženlivosti.

Rusko vyzývá všechny strany, aby se zdržely nebezpečných akcí, které by mohly mít nekontrolovatelné důsledky, uvádí ruský úřad ve svém prohlášení.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

7°C

Dnes je sobota 17. listopadu 2018

Očekáváme v 5:00 0°C

Celá předpověď