Rusko nepřímo obvinilo Kyjev z dodávky roznětek do bomb teroristů

foto Jeden z dronů, který byl součástí útoku na ruské vojenské základny v Sýrii.

Moskva - K nepřímému obvinění Spojených států z podílu na nedávném útoku bezpilotních letounů na dvě ruské základny v Sýrii dnes Moskva připojila i podezření vůči Ukrajině. Generál Alexandr Novikov z ruského generálního štábu uvedl, že bomby, které měly zaútočit na základny Tartús a Hmímím, byly opatřeny roznětkami, "které se vyrábějí i na Ukrajině".

Jeden z dronů, který byl součástí útoku na ruské vojenské základny v Sýrii.

Třináct vyspělých bezpilotních aparátů se o útok na ruské základy pokusilo v noci na 6. ledna. Podle ruské armády se protiraketové obraně podařilo sedm aparátů sestřelit a šest radioelektronicky ovládnout. Tři z nich přistály, další tři při přistání explodovaly. Žádné škody údajně útok ruským vojenským objektům nezpůsobil.

Podle agentury Interfax byl útok bezpilotních letounů dílem islamistů z organizace Džabhat An-Nusra, což je syrská odnož teroristické organizace Al-Káida.

Bomby, které měly být na ruské cíle svrženy, není podle Novikova možné vyrobit "podomácku". Vyšetřování ukázalo, že roznětky byly vyrobeny s použitím materiálu, "který se vyrábí v řadě zemí včetně Ukrajiny," uvedl podle Interfaxu Novikov.

Jeden z dronů, který byl součástí útoku na ruské vojenské základny v Sýrii.

Ruské ministerstvo obrany v úterý vydalo prohlášení, podle něhož v době útoku bezpilotních letounů na ruské vojenské základny nedaleko operoval americký výzvědný letoun. Podle ruské armády je to "podivná shoda okolností". Šéf branného výboru horní komory ruského parlamentu Viktor Bondarev řekl, že "všem je jasné, kdo za útočníky stojí".

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

15°C

Dnes je sobota 20. října 2018

Očekáváme v 7:00 10°C

Celá předpověď