Rusko nebude sportovcům bránit v účasti na olympiádě

foto Vlajky ZOH v Pchjongčchangu.

Moskva - Ruský prezident Vladimir Putin prohlásil, že ruské úřady nebudou sportovcům zakazovat účast na nadcházejících zimních olympijských hrách v Jižní Koreji. Mezinárodní olympijský výbor (MOV) se v úterý rozhodl Rusko jako stát kvůli dopingu z těchto her vyloučit, ruští sportovci ovšem mají možnost závodit pod neutrální vlajkou.

"My, bez nejmenších pochyb, nebudeme vyhlašovat žádnou blokádu, nebudeme bránit našim olympionikům v účasti...," řekl Putin během setkání s pracovníky automobilky GAZ v Nižním Novgorodu.

V rozhořčené reakci na rozhodnutí MOV pustit v únoru příštího roku na olympiádu v Pchjongčchangu jen ty ruské sportovce, kteří nebyli zapleteni do systematického dopingu, se v Rusku ozývaly i výzvy k bojkotu olympiády.

"Je třeba přímo přiznat, že jsme si to sami zavinili, protože jsme k tomu poskytli důvod. Ale myslím si, že tento důvod použili - mírně řečeno - nepříliš čestně," řekl Putin. Většina obvinění se totiž podle něj opírá jen o doznání bývalého šéfa ruské antidopingové laboratoře, jehož morální a etické kvality i duševní stav vyvolávají podle Putina pochybnosti. Jde o "skutečnosti, které nejsou nijak prokázány a které jsou do značné míry nedoložené", řekl.

Kreml již dříve nabádal k uklidnění emocí kolem rozhodnutí MOV o vyloučení Ruska z olympiády. Podle Putinova mluvčího Dmitrije Peskova "je nutné se oprostit od emocí a nejprve dostatečně seriózně analyzovat rozhodnutí, která MOV vůči naší zemi přijal, než vynášet nějaké názory v této věci".

"V každém případě si ještě musíme odpovědět na řadu otázek a k tomu jsou potřebné kontakty s MOV. Teď je nezbytné rozhodnout, kdo tyto kontakty povede a jak je povede. Vyjasnit je třeba i řadu dalších technických otázek," poznamenal Peskov.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

11°C

Dnes je středa 14. listopadu 2018

Očekáváme v 19:00 5°C

Celá předpověď