Rusko nabídlo syrským povstalcům bezpečný odchod z východní Ghúty

foto Následky náletu syrské armády na východní Ghútu u Damašku.

Damašek - Rusko nabídlo syrským povstalcům a jejich rodinám bezpečný odchod z oblasti ve východní Ghútě u Damašku, kterou obléhají syrská vládní vojska podporovaná Moskvou. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na ruské ministerstvo obrany. Skupina povstalců Fajlak ar-Rahman to odmítla. Boje ve východní Ghútě pokračovaly i dnes v noci, od pondělka v nich podle nevládní syrské organizace SOHR přišlo o život na 70 civilistů, uvedla televize Al-Džazíra. Podle SOHR syrská vláda použila při nočním bombardování chemické zbraně.

Ruské ministerstvo obrany nabídlo povstalcům a jejich rodinám bezpečný odchod z oblasti východní Ghúty a slíbilo jim zajistit beztrestnost, pokud se vzdají. Podle agentury Reuters mohou odejít i s rodinami a vzít si s sebou osobní zbraně.

Skupina Fajlak ar-Rahman, která je druhou největší povstaleckou skupinou v oblasti a podporuje ji Katar a Turecko, v reakci na nabídku uvedla, že Moskva nutí tamní lidi k nucenému přesídlení a obvinila Rusko z vojenské eskalace konfliktu v regionu.

Syrská vládní vojska podporovaná Ruskem před více než dvěma týdny zintenzivnila bombardování východní Ghúty a posléze zahájila i pozemní operaci. Cílem je dobýt poslední region v okolí Damašku ovládaný odpůrci vlády a radikálními skupinami, z nichž část je napojena na teroristickou síť Al-Káida.

Rusko minulý týden, po přijetí rezoluce Rady bezpečnosti OSN vyzývající k 30dennímu příměří v Sýrii, nabídlo zastavení bojů vždy na několik hodin denně. Během nich Moskva podle svých tvrzení otevírá humanitární koridor pro evakuaci civilistů, kteří ale neodcházejí, protože jim v tom podle Ruska povstalci brání.

V pondělí do obléhané enklávy ve východní Ghútě dorazil první humanitární konvoj po třech týdnech. Po několika hodinách se ale musel kvůli palbě stáhnout, aniž by vyložil všechnu pomoc pro asi 27.5000 lidí.

Syrská vláda podle nevládní organizace použila v Ghútě chlor

Syrská vláda v noci na dnešek použila při bombardování povstalci ovládané východní Ghúty chemické zbraně, tvrdí to syrská nevládní organizace SOHR, která situaci monitoruje ze zahraničí. Podle SOHR se při útoku chlorem na město Hamúrija ve východní Ghútě přiotrávilo asi 30 lidí, včetně dětí a dvou záchranářů z dobrovolnická organizace Bílé přilby. Informovala o tom dnes agentura AFP. Obvinění z použití chemických zbraní odmítlo dnes Rusko, které podporuje ve válce syrskou vládu.

"Jde o další provokaci a bezdůvodné obvinění syrských úřadů," řekl novinářům Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. Podle něj syrská vláda chemické zbraně zničila v letech 2013 a 2014. "Toto (zničení) bylo ověřeno nejen ruskou stranou, ale také Organizací pro zákaz chemických zbraní (OPCW)," dodal Peskov.

V předchozích týdnech syrskou vládu z použití chloru obvinila nevládní organizace SOHR už několikrát, režim to vždy odmítl. Naposledy v neděli syrský prezident Bašár Asad před novináři označil tato obvinění za "součást falešného slovníku Západu" a za záminku k útokům proti syrské vládě.

Ve východní Ghútě, kterou ovládají už několik let povstalci a obléhají ji syrské vládní jednotky, zemřelo jen za poslední necelé tři týdny přes 770 civilistů, včetně více než 170 dětí. Syrská vláda zahájila 18. února ofenzivu za znovudobytí této oblasti, která je poslední baštou povstalců v okolí Damašku. Od té doby dobyla vládní vojska zpět asi třetinu území.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

13°C

Dnes je neděle 23. září 2018

Očekáváme v 23:00 13°C

Celá předpověď