V Rusku přes 300.000 infikovaných, Španělsko zavádí nošení roušek

foto Pracovníci v ochranných oděvech se chystají k dezinfikování nástupišť vlakového nádraží v Moskvě, 19. května 2020.

Berlín/Moskva - Oficiální britská bilance epidemie covidu-19 za den narostla o dalších 363 úmrtí. Španělsko od čtvrtka zavádí povinné nošení roušek. V Rusku počet lidí doposud infikovaných koronavirem překročil hranici 300.000, denní přírůstek uzdravených poprvé překročil počet nově nakažených. V Německu přibylo 797 nakažených, infikovaných je celkem už přes 176.000. Na světě se potvrdilo již více než pět milionů případů nákazy koronavirem SARS-CoV-2, uvedl web Worldometers. S covidem-19 zemřelo přes 325.000 lidí.

Stránka americké Univerzity Johnse Hopkinse (JHU), která se sledování vývoje pandemie rovněž dlouhodobě věnuje, zatím uvádí přes 4,9 milionu případů infekce a přes 323.00 zemřelých.

Podle obou webů je v absolutních číslech nejvíce nakažených v Spojených státech, kde jejich počet přesáhl 1,5 milionu. Na druhé příčce je v obou případech Rusko. V pořadí zemí s třetím, čtvrtým a pátým nejvyšším počtem infikovaných se weby Worldometers a JHU liší. Podle prvního z nich je pořadí Španělsko, Brazílie a Británie, podle druhého Brazílie, Británie a Španělsko. Na šestém místě je v obou případech Itálie, na sedmém Francie a na osmém Německo.

Co do počtu zemřelých s covidem-19 jsou nejpostiženější zemí rovněž Spojené státy přes (90.000) následované Británií (přes 35.000) a Itálií (přes 32.000)

S koronavirem v Británii zemřelo dalších 363 lidí, hlásí vláda

Oficiální britská bilance epidemie covidu-19 za den narostla o dalších 363 úmrtí, oznámil na pravidelném vládním briefingu ministr kultury Oliver Dowden. Počet mrtvých ohlášených za poslední 24hodinový úsek je výrazně nižší než předchozí denní součet, který činil 545 případů, minulou středu zase přibylo 494 mrtvých. Britská bilance od začátku epidemie už narostla na 35.704 obětí.

Britská vláda aktuálně eviduje veškerá úmrtí lidí, kteří měli pozitivní test na koronavirus, přičemž oznamovaná čísla jsou vždy platná k předešlému večeru. Obecně se předpokládá, že skutečný počet smrtí spojených s virem SARS-CoV-2 je "mnohem vyšší" než údaj od ministerstva zdravotnictví, napsala zpravodajská společnost BBC.

Vrchol epidemie má nicméně Británie podle dostupných údajů již několik týdnů za sebou a pozornost se nyní obrací k další fázi boje proti nákaze. Vláda už téměř dva měsíce po obyvatelích požaduje, aby co nejméně vycházeli na ulici; školy, restaurace či další postradatelné podniky v zemi zůstávají zavřené.

Po drobných krocích z minulého týdne je další uvolňování karanténních opatření naplánované na začátek června. Premiér Boris Johnson dnes v parlamentu ujišťoval, že Spojené království už v té době bude mít k dispozici infrastrukturu pro efektivnější mapování infekce a dohledávání ohrožených obyvatel. Tato iniciativa je centrálním bodem strategie postupného návratu k ekonomickým a společenským aktivitám.

"Do 1. června (systém) bude připraven," prohlásil předseda vlády při interpelacích v dolní komoře parlamentu. Ještě o necelý den dříve se přitom vláda zdráhala podobný slib vyslovit. Johnson dnes řekl, že vláda už rekrutovala 24.000 "trasovačů", tedy lidí, jejichž úkolem bude identifikovat kontakty nakažených osob.

Španělsko od čtvrtka zavádí povinné nošení roušek

Španělští poslanci dnes těsně schválili páté prodloužení nouzového stavu, který byl v zemi vyhlášen kvůli pandemii covidu-19 v polovině března. Nově je prodloužen do 7. června. Ministerstvo zdravotnictví dnes oznámilo 95 nových úmrtí pacientů s covidem-19 a 416 nově potvrzených případů nákazy, obě čísla jsou mírně vyšší než předchozí den. Celkem se ve Španělsku dosud potvrdilo 232.555 nakažených, z toho 27.888 lidí zemřelo, uvedl deník El País s odvoláním na údaje ministerstva.

Šéf úřadu pro nouzové situace ministerstva zdravotnictví Fernando Simón dnes před novináři hájil nové nařízení, podle něhož budou muset od čtvrtka Španělé nosit na veřejnosti roušky, pokud nebudou moci dodržet bezpečnou vzdálenost. "Základním faktorem je bezpečná vzdálenost. Nejdůležitější bude mít roušku u sebe v kapse. A pokud budeme v místě, kde nemůžeme dodržet bezpečnou vzdálenost, aspoň dva metry, tak si roušku nasadíme," uvedl Simón. Dodal, že například při běhání roušky lidé na obličeji mít nemusí. Od 4. května byly roušky ve Španělsku povinné jen v MHD.

Epidemická situace ve Španělsku se v posledních týdnech výrazně zlepšila. Tento týden ale čísla mírně vzrostla, nicméně dnes už čtvrtý den v řadě je denní nárůst úmrtí s covidem-19 nižší než sto. V pondělí bylo přitom oznámeno 59 nových úmrtí z řad nakažených koronavirem, což bylo nejméně za více než dva měsíce. Nově nakažených dnes přibylo 416, v úterý to bylo 295.

Z dnes oznámených 95 úmrtí jich 40 připadá na Katalánsko, které se od začátku vypuknutí epidemie v zemi stalo spolu s madridským regionem nejpostiženější oblastí. Proto také právě Madrid a katalánská Barcelona a její okolí ještě nevstoupily do fáze většího uvolňování jako zhruba tři čtvrtiny země. Největší uvolnění omezení proti šíření koronaviru, která španělská vláda přijala v polovině března, se zatím týkají jen části Kanárských ostrovů a Baleár.

Do jednotlivých fází uvolňování vstupují oblasti různě podle místního vývoje epidemie po dohodě vedení regionů s centrální vládou. V celé zemi se má uvolňování dovršit koncem června, pokud se výrazně nezhorší epidemická situace.

Dolní komora španělského parlamentu dnes schválila už páté prodloužení nouzového stavu, které ale prošlo jen velmi těsně. Pro hlasovalo 177 poslanců, proti jich bylo 162 a 11 poslanců se zdrželo. Většina opět hlasovala na dálku. Podle televize RTVE ale bude zřejmě vláda chtít žádat další prodloužení, protože původně zvažovala prodloužení až do 27. června, nakonec ale lhůtu zkrátila, aby dostala dost hlasů pro svůj návrh.

Rusko překročilo hranici 300.000 infikovaných koronavirem

V Rusku počet lidí doposud infikovaných koronavirem překročil hranici 300.000. Denní přírůstek uzdravených přitom poprvé překročil počet nově nakažených. Nicméně se proti pondělí zvýšila úmrtí spojená s koronavirem a jejich počet v jednom dni byl rekordní. Vyplývá to z aktuálních údajů, které dnes zveřejnil krizový štáb. Podle premiéra Michaila Mišustina se koronavirová situace v zemi stabilizuje, avšak zmírňování preventivních restrikcí musí být obezřetné.

"V posledních třech dnech byl zaznamenán nejnižší přírůstek počtu onemocnění novou koronavirovou infekcí a dnes je poprvé nižší než tříprocentní. Dnes je to také první den, kdy počet uzdravených převyšuje počet onemocnění. To ukazuje, že se situace postupně stabilizuje," konstatoval Mišustin podle agentury TASS.

Zároveň nabádal k obezřetnosti při případném uvolňování omezujících opatření, která byla přijatá s cílem zbrzdit šíření infekce. "K dnešnímu dni dosáhlo cílových kritérií pro postupné rušení restrikcí 17 (z 85) regionů" Ruské federace, uvedl v této souvislosti premiér.

Krizový štáb dnes sdělil, že během uplynulý 24 hodin testy potvrdily 8764 nových případů nákazy, což je v květnu zatím nejnižší počet. Celkem se v zemi se 146 miliony obyvatel už infikovalo 308.705 lidí. Podle agentury TASS se množství takzvaně aktivně nakažených poprvé od vypuknutí epidemie snížilo na aktuálních 220.341 případů.

Na druhé straně se během úterý z nemoci covid-19, vyvolávané koronavirem, uzdravilo rekordních 9262 pacientů, což znamená, že se v Rusku poprvé vyléčilo více lidí, než se za stejný den nakazilo. Dohromady ruské zdravotnické úřady evidují 85.392 uzdravených.

Úmrtí spojená s koronavirem v Rusku v úterý vyskočila z pondělních 115 na 135. To je nejvyšší počet zemřelých během jednoho dne od začátku epidemie. Celkem úřady registrují 2972 pacientů s koronavirem, kteří zemřeli.

Moskevský starosta Sergej Sobjanin dnes na poradě vládního týmu varoval, že úmrtnost pacientů s covidem-19, vyvolaným koronavirem, bude tento měsíc "výrazně vyšší" než v dubnu. Každý den v moskevských nemocnicích podle něj přijímají tisícovku těžkých případů.

"Těžce nemocní bývají na jednotkách intenzivní péče dva až tři týdny. Tento rostoucí objem na jedné straně vytváří velkou zátěž na zdravotnický systém, na druhé straně pak vytváří vysokou úmrtnost, která v květnu bude výrazně vyšší než v dubnu," řekl Sobjanin podle listu Kommersant.

V Německu přibylo 797 nakažených, infikovaných je už přes 176.000

V Německu za úterý přibylo 797 nových případů nákazy koronavirem a 83 lidí komplikacím souvisejícím s infekcí podlehlo. Vyplývá to z aktuální bilance Institutu Roberta Kocha (RKI).

V Německu s 83 miliony obyvatel se nemoc covid-19 dosud potvrdila u 176.007 lidí, z nichž 8090 zemřelo. Počet nových případů nákazy za úterý je zhruba o tři stovky vyšší než za pondělí, kdy bylo zjištěno 513 infikovaných. Mírně vyšší je i denní nárůst mrtvých, v pondělí jich bylo 72.

Odhad RKI naopak udává oproti pondělku o stovku více uzdravených, v úterý za vyléčené bylo označeno asi 1200 lidí. Aktuálně za uzdravené považuje institut necelých 157.000 lidí.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

5°C

Dnes je pondělí 1. března 2021

Očekáváme v 19:00 2°C

Celá předpověď