Evropou se dál šíří koronavirus, rekord hlásí Polsko i Slovensko

foto Ilustrační foto - Muž v roušce proti šíření nového typu koronaviru procházel 19. září 2020 ulicí v Madridu.

Bratislava/Varšava - V řadě Evropských zemí se nadále zhoršuje epidemická situace, Slovensko, Polsko a Francie ohlásily největší denní přírůstky nakažených novým koronavirem od začátku pandemie. Rusko má nejvíce nových infekcí od poloviny července, Británie od začátku května a v Německu je tento údaj nejvyšší od konce dubna.

Slovensko ohlásilo za pátek 290 potvrzených nálezů na virus SARS-CoV-2, čímž překonalo už druhý den svůj dosud nejvyšší jednodenní údaj. Celkem země pod Tatrami s 5,5 milionu obyvatel potvrdila zatím 6546 infikovaných a 39 úmrtí spojovaných s nemocí covid-19, kterou nový typ koronaviru způsobuje.

V Polsku poprvé počet nových potvrzených infekcí přesáhl 1000 za den, když tam laboratoře potvrdily za pátek 1002 nálezů na koronavirus. Polské ministerstvo zdravotnictví sdělilo, že s pátečním rekordním přírůstkem eviduje země se zhruba 38 miliony obyvatel dohromady už 78.330 potvrzených případů nákazy.

U obou těchto zemích jde ale stále o významně nižší údaje než v České republice, kde se v pátek koronavirus prokázal u 2111 lidí. O den dříve to však bylo poprvé více než 3000 případů.

Ve Španělsku mají od příštího týdne začít platit omezení ve vybraných čtvrtích Madridu, kde je situace nejhorší. Lidé ale pochybují, že to bude stačit k zastavení rychlého šíření nákazy.

Ve Francii úřady oznámily 13.498 nově potvrzených případů nákazy, což podle agentury Reuters představuje další denní rekord od začátku pandemie. Počet lidí, kteří nákaze podlehli, stoupl o 26 na 31.274 z celkového počtu 442.194 nakažených.

V Německu nadále pokračuje mírný nárůst denního počtu případů, úřady tam oznámily za poslední den 2297 infikovaných, nejvíce od konce dubna. Čísla tam ale zatím nerostou tak strmě, jako například ve Francii, Španělsku nebo České republice. Aktuální počty jsou v Německu navíc výrazně nižší než hodnoty z přelomu března a dubna.

Británie dnes ohlásila za uplynulý den 4422 případů nákazy novým koronavirem, což je o 100 více než v pátek a současně nejvyšší denní přírůstek od 8. května. Policie se v Londýně střetla s demonstranty, kteří tam protestovali proti stávajícím omezením, zavedeným proti šíření viru. V zemi se přitom v posledních dnech diskutuje o tom, že by vláda v případě nepříznivého vývoje mohla celostátní pravidla ještě zpřísnit.

Rusko ohlásilo poprvé od poloviny července přes 6000 případů nákazy za jeden den, s covidem-19 tam navíc zemřelo dalších 144 lidí.

Brazílie, jedna z nejhůře zasažených zemí na světě, ohlásila bezmála 40.000 nově potvrzených případů koronaviru a 858 zemřelých za poslední den. Od začátku pandemie tak eviduje už téměř 4,5 milionu infikovaných.

Po letním útlumu dosahují počty nově nakažených rekordních hodnot v řadě evropských zemí, nejvyšší denní přírůstky tento týden zaznamenala Francie, Nizozemsko či Ukrajina.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

7°C

Dnes je neděle 28. února 2021

Očekáváme v 19:00 4°C

Celá předpověď