Rusko má 1159 úmrtí na covid-19, nejvíc za jediný den

foto Sanitky s pacienty s koronavirem čekají před nemocnicí na příjem. Ilustrační foto. 

Moskva/Kyjev - V Rusku zemřelo za uplynulý den na covid-19 dalších 1159 lidí, což je dosud nejvyšší denní údaj. Potvrdilo se také přes 40.000 nových případů nákazy, přičemž o den dříve to bylo 36.500 výskytů. Rychlé šíření koronaviru nutí ruské úřady obnovit částečnou uzávěru. Epidemická situace se dál horší také na Ukrajině.

V Rusku už čtrnáct dní přibývá denně nejméně 30.000 zjištěných případů koronaviru.

V prvním listopadovém týdnu proto bude v zemi pracovní volno. V Moskvě, kde je epidemická situace nejhorší, začala dnes platit částečná uzávěra.

Otevřené zůstaly jenom obchody s nezbytně potřebným zbožím jako jsou lékárny a supermarkety. Zavřené budou také školy a školky. Většina státních institucí i soukromých provozů je uzavřená. Restaurace a kavárny mohou jídlo prodávat jen s sebou.

Muzea, divadla či koncertní sály jsou přístupné pouze pro ty, kdo se mohou prokázat digitálním kódem o očkování nebo o prodělání covidu-19. Tato opatření mají platit do 7. listopadu.

Prezident Vladimir Putin nařídil rovněž zavřít noční kluby a další zábavní podniky a neočkovaným starším 60 let doporučil zůstat doma.

Televize informovala, že na Urale lidé začali panicky nakupovat zejména maso a ryby. Mnoho Rusů se rozhodlo uzávěru strávit raději na dovolené. Hotely v Egyptě jsou díky tomu vyprodány stejně jako lety z Ruska do Egypta.

V dolní komoře parlamentu její předseda Vjačeslav Volodin navrhl, aby se nechali očkovat všichni poslanci. Ti, kdo to neudělají, mají pracovat z domova. "Představte si důsledky, pokud parlament nebude pracovat. Každodenně vidíme své kolegy končit na nemocničních lůžkách," řekl Volodin, přičemž se ze sálu ozvaly protesty.

Rusko se 146 miliony obyvatel registruje od začátku epidemie více než 235.000 úmrtí na covid-19 a nákaza se tam potvrdila u 8,3 milionu lidí.

Těžce postižené oblasti zavedly stejně jako Moskva částečnou uzávěru, některé ode dneška, jiné už dříve.

Kreml situaci připisuje pomalému tempu očkování. Někteří Moskvané, které dnes oslovila agentura Reuters, si myslí, že současné opatření situaci zlepší jenom částečně a že změnit se to může pouze urychlením očkování a rozšířením kolektivní imunity. Ta je nyní v zemi kolem 45,7 procenta a první dávku vakcíny dostalo necelých 68 procent Rusů; podle dřívějšího říjnového údaje je plně naočkováno něco přes 49 milionů obyvatel.

Deník Kommersant dnes napsal, že Kreml chystá novou očkovací kampaň, což ale prezidentský mluvčí Dmitrij Peskov popřel. Kampaň se podle Kommersantu zaměří na 80 regionů a má být méně agresivní a negativní než ta předchozí. V ní se vyzdvihovalo nebezpečí úmrtí neočkovaných místo toho, aby se imunizace spojovala se svobodnějším životním stylem bez restrikcí. Peskov popřel, že se chystá nová kampaň, řekl pouze, že se strategie neustále přizpůsobuje a pokračuje.

Epidemická situace není dobrá ani na Ukrajině. Podle dnešních informací ukrajinského ministerstva zdravotnictví se v zemi za minulý den nákaza prokázala u 26.071 lidí, což je nejvyšší denní nárůst od začátku epidemie. Za totéž období zemřelo 576 pacientů. Koronavirus se potvrdil celkově u 2,8 milionu lidí a na covid-19 zemřelo více než 66.200 občanů.

Ministr zdravotnictví Viktor Ljaško řekl, že Ukrajina má nejvyšší údajích ve všech ukazatelích - pokud je o počty nakažených, hospitalizovaných i mrtvých.

Kyjevský starosta Vitalij Kličko v televizi oznámil zpřísnění opatření v metropoli. V restauracích, tělocvičnách a veřejné dopravě lidé budou muset být schopni předložit potvrzení o očkování nebo negativní test.

"Zavádíme tato přísná opatření, protože nemáme jinou možnost, jak chránit zdraví a životy lidí a jak zabránit zhroucení zdravotnického systému, který nebude schopen čelit takovému přílivu pacientů," řekl Kličko. Požadovat se bude také plná imunizace zaměstnanců restaurací, tělocvičen, obchodů a zábavních podniků. Už dříve vláda nařídila povinné očkování vybraným státním zaměstnancům.

I na Ukrajině se očkuje pomalu, plně imunizováno je asi 16 procent z 41 milionů obyvatel.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

19°C

Dnes je úterý 24. května 2022

Očekáváme v 21:00 16°C

Celá předpověď