Rusko hlásí, že poblíž Krymu a Moskvy sestřelilo ukrajinské drony

foto Ilustrační foto - Ukrajinský voják vypouští dron nedaleko bojové linie u Bachmutu, 3. září 2023.

Moskva - Ruská protivzdušná obrana v noci na dnešek sestřelila ukrajinské drony u anektovaného poloostrova Krym, uvedlo ruské ministerstvo obrany. Další ukrajinský bezpilotní letoun byl zničen v Moskevské oblasti. Úřad to sdělil na komunikační síti Telegram. Dopad dronu ohlásily také správy v západoruské Orelské a Tulské oblasti.

Ministerstvo nejprve informovalo o sestřelení dvou ukrajinských dronů u západního pobřeží ukrajinského poloostrova Krym, který Moskva anektovala v roce 2014. Později ministerstvo oznámilo, že ruská armáda zneškodnila nad severozápadním a východním pobřežím poloostrova další čtyři stroje.

Jeden ukrajinský bezpilotní letoun byl sestřelen také nad městem Istra východně od Moskvy, uvedlo souběžně s tím ministerstvo. To potvrdil i starosta ruské metropole Sergej Sobjanin, podle nějž si dopad dronu v Istře nevyžádal žádné škody ani oběti na životech. Na místo vyjely záchranné složky.

Útoky se odehrály po jedné hodině ranní místního času (po půlnoci SELČ). Bližší informace k možným cílům útoků ministerstvo nezveřejnilo.

Tři moskevská letiště - Šeremeťjevo, Vnukovo a Domodědovo - dnes podle ruských agentur musela nejméně 30 letů odložit a šest zrušit. Agentura Reuters uvedla, že jde o běžný krok v případě ohrožení ruské metropole bezpilotními letouny.

Ukrajinský server RBK-Ukrajina s odvoláním na zprávy ze sociálních sítí uvedl, že ve městě Sevastopol na Krymu byla po dnešní jedné hodině ranní slyšet střelba.

Další dron dnes brzy ráno spadl na nerezidenční budovu ve městě Orel, které leží zhruba 160 kilometrů od ukrajinských hranic.

"Dnes kolem 03:50 místního času (02:50 SELČ) spadl bezpilotní letoun," napsal na telegramu oblastní gubernátor Andrej Klyčkov. Místo dopadu neupřesnil, podle ruskojazyčného serveru BBC ale některé telegramové kanály hovoří o areálu místního skladiště ropy, kde po dopadu dronu začala hořet jedna z nádrží. Klyčkov později napsal, že se podařilo uhasit oheň v "průmyslovém zařízení". Na místě nebyli žádní zranění.

O dalším pádu dronu informovaly dnes odpoledne úřady v Tulské oblasti jižně od Moskvy. Podle předběžných informací si incident nevyžádal žádné oběti ani významné škody na infrastruktuře, uvedla BBC s odkazem na místní ministerstvo. Telegramový kanál Baza napsal, že se v místech, kde dnes brzy ráno dopadl bezpilotní letoun, nachází logistické centrum. Podle kanálu Mash se jednalo o ukrajinský dron, který ruský systém protivzdušné obrany sestřelil dřív, než se dostal nad Moskvu.

Informace znepřátelených stran v podmínkách války nelze bezprostředně nezávisle ověřit. Ruské úřady hlásí ukrajinské dronové útoky v posledních měsících prakticky denně.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

23°C

Dnes je neděle 1. října 2023

Očekáváme v 21:00 15°C

Celá předpověď