Rusko hlásí denní rekord úmrtí, v Chile rekordně přibylo nakažených

foto Lidé v rouškách v ruském Petrohradu, 25. května 2020.

Moskva/Londýn/Brasília - Rusko, jedna z nejvíce zasažených zemí podle počtu nakažených koronavirem, dnes oznámilo rekordní denní nárůst zemřelých s covidem-19, zemřelo 174 lidí. Británie, jež má druhý nejvyšší počet úmrtí na světě, hlásí už téměř 37.000 mrtrvých. Agentura Reuters ale dnes na základě dat britského statistického úřadu uvedla, že skutečný počet britských obětí je asi o 10.000 vyšší. Chile, třetí nejhůře zasažená země v Latinské Americe, zaznamenalo za poslední den nejvyšší počet nově nakažených, téměř 5000.

Z 5,5 milionu potvrzených případů nákazy koronavirem, jenž se začal loni koncem roku šířit z Číny, jich podle americké Univerzity Johnse Hopkinse (JHU) připadá 1,67 milionu na Spojené státy, což je více než třetina. Také v počtu úmrtí s covidem-19 jsou USA na prvním místě s 98.200 zemřelými. Za posledních 24 hodin v zemi nákaze podlehlo 532 lidí, což je o sto méně než předchozí den. Nejhůře zasažený stát New York nyní eviduje nejméně hospitalizovaných s koronavirem od chvíle, kdy začal jejich počty sledovat.

Rekordní počet zemřelých v souvislosti s covidem-19 za poslední den oznámilo Rusko, jež od začátku pandemie eviduje již 3807 obětí. Země ohlásila rovněž 8915 nově nakažených, čímž dosavadní počet pozitivních nálezů na SARS-CoV-2 v zemi se 146 miliony obyvatel vzrostl na 362.342. Nejhorší je stále situace v Moskvě, kde přibylo 2830 nových případů a celkový počet nakažených dosáhl 169.303.

Alarmující je situace v Brazílii, jež má druhý nejvyšší počet infikovaných na světě. Za poslední den tam přibylo 11.687 nakažených. To je sice méně než o den dříve (téměř 16.000), denní nárůst úmrtí byl ale za poslední den vyšší - 807 oproti 653 hlášeným v neděli. Země s 210 miliony obyvatel registruje už 374.898 nálezů SARS-CoV-2 a na 23.500 úmrtí. Reálná čísla jsou ale podle expertů mnohem vyšší. Světová zdravotnická organizace (WHO) označila minulý týden Latinskou Ameriku za nové epicentrum pandemie.

Naproti tomu v Evropě, kde byla situace nejhorší koncem března a v dubnu, má většina zemí vrchol pandemie za sebou. Řada z nich nyní uvolňuje ochranná opatření a chystá se na letní turistickou sezónu. Německo chce k 15. červnu zrušit varování pro turisty před cestami do 31 evropských zemí, včetně Česka. Podmínkou bude příznivá epidemická situace.

Obyvatelé Česka a Maďarska, kteří od středy využijí volnějších pravidel cestování na Slovensko, budou muset při opuštění země policejní hlídce na hranicích prokázat, že se v zemi pod Tatrami nezdrželi déle než 48 hodin. Vyplývá to z pravidel, která dnes vydal hlavní hygienik Slovenska.

Itálie, bývalé ohnisko pandemie v Evropě, zaznamenala dalších 78 obětí s covidem-19, což je o 14 méně než v pondělí. V zemi začal průzkum, který má pomocí testování krve na protilátky zjistit, jak velká část populace se během epidemie covidu-19 nakazila. Laboratoře budou analyzovat vzorky od celkem 150.000 lidí.

Ve Švédsku sílí obavy, že tamní turisté budou mít problémy dostat se do některých tradičních destinací nejen v severní Evropě, protože budou vnímáni jako zdravotní hrozba. Země totiž nepřijala tak přísná restriktivní opatření jako většina evropských států a nechala tak v populaci nákazu volněji šířit.

Aktualizovanou bilanci dnes po několika dnech ohlásila Francie, která nyní eviduje už 28.530 zemřelých po nákaze koronavirem. Je to o 315 více než ve čtvrtek, kdy úřady nabídly poslední oficiální statistiky zemřelých.

S uvolňováním omezení pokračují například i Izrael a Palestina, kde se dnes věřícím a turistům opět otevřela řada významných náboženských míst. Přísná omezení se rozhodla postupně rušit také Saúdská Arábie, která s výjimkou Mekky znovu otevře mešity pro společné modlitby.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

31°C

Dnes je pátek 10. července 2020

Očekáváme v 7:00 18°C

Celá předpověď