Covidová pandemie v Evropě sílí, obětí přibývá zejména v Rusku a na Ukrajině

foto Ilustrační foto - Havran sedí na kříži na hřbitově v Kolpinu, jehož část je vyhrazena pro zemřelé s covidem-19.

Moskva/Berlín - Šíření koronaviru v řadě evropských států dál zrychluje. Rekordní přírůstky úmrtí spojených s nemocí covid-19 dnes opět hlásily za uplynulých 24 hodin Rusko a Ukrajina, ale také Bulharsko. Kromě těchto zemí zaznamenali za pondělí vysoké počty nově nakažených například v Německu, Polsku a na Slovensku, kde se podobně jako v Rakousku obávají stoupajícího množství pacientů potřebujících hospitalizaci.

V Rusku, které má 146 milionů obyvatel, při trvajícím vysokém tempu šíření infekce již druhý týden pokračuje rekordní vlna úmrtí. V pondělí zemřelo kvůli covidu 1106 lidí, nejvíce za den od začátku pandemie. Nakažených přibylo 36.446.

Podobně se epidemická situace den ode dne zhoršuje na sousední Ukrajině. Za pondělí tam testy potvrdily přes 19.000 dalších infikovaných koronavirem. Týž den komplikacím spojeným s covidovým onemocněním podlehlo 734 pacientů, což je v této zemi, kde žije 44 milionů lidí, nejvíce za den od začátku pandemie. Stejně jako v Rusku drtivá většina obětí nemoci nebyla očkovaná.

Bulharsko, které má kolem sedmi milionů obyvatel, během prvního dne tohoto týdne zaznamenalo maximální přírůstky nakažených i zemřelých. Infekce se potvrdila u téměř 5900 testovaných a zemřelo 243 nemocných s covidem. Bulharsko je nejhůře proočkovanou zemí v Evropské unii.

S rostoucím šířením koronavirové nákazy, byť zatím nikoli v rekordním množství, se potýká 83milionové Německo. Denní počet nově infikovaných se tam během týdne zvýšil téměř o polovinu. Podle dnešních údajů Institutu Roberta Kocha (RKI) za posledních 24 hodin v Německu přibylo 10.700 případů infekce, před týdnem to bylo 6700.

Na zhoršující se epidemickou situaci upozorňují polské úřady. V pondělí v Polsku přibylo 6265 nakažených a země se postupně blíží k hranici 7000. Ministr zdravotnictví Adam Niedzielski uvedl, že po jejím překročení bude nutné přijmout tvrdší protiepidemická opatření. Podle úřadů rovněž roste počet pacientů s covidem, kteří jsou v nemocnici. Aktuálně jich je 5416, z toho 449 ve vážném stavu.

V pondělí výrazněji stoupl počet hospitalizovaných v souvislosti s koronavirovou nákazou také na Slovensku. Přibylo jich 158 a celkem je těchto pacientů v nemocnicích 1302, přičemž zhruba desetina potřebuje plicní ventilaci. Tyto údaje tak k dnešku dosáhly nového maxima od letošního května, kdy v zemi doznívala silná druhá vlna koronavirové nákazy.

Kvůli horšící se epidemické situaci schválila rakouská vláda některá zpřísňující opatření, která by měla vstoupit v platnost začátkem příštího týdne. Podle médií budou muset zaměstnanci na pracovišti prokazovat bezinfekčnost a podobná povinnost bude platit i pro návštěvníky adventních trhů. Přísnější pravidla budou i v alpských barech, nočních klubech a dalších podnicích, kde se mísí konzumace alkoholických nápojů s tancem a podobnými aktivitami. Pro vstup nebude uznáván negativní antigenní test, ale pouze test PCR. Některá opatření se zpřísní, pokud se zvýší počet hospitalizovaných na jednotkách intenzivní péče.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

15°C

Dnes je pondělí 3. října 2022

Očekáváme v 21:00 12°C

Celá předpověď