Rusko, Čína a Írán ohrožují americkou demokracii, tvrdí rozvědky

foto Moskva, Kreml - ilustrační foto

Washington - Americké bezpečnostní služby znepokojují "pokračující kampaně" Ruska, Číny, Íránu a dalších zemí, které se snaží podkopat důvěru v americkou demokracii. Uvedly to dnes ve společném prohlášení ministerstvo vnitřní bezpečnosti, ministerstvo spravedlnosti, Federální úřad pro vyšetřování (FBI) a úřad ředitele zpravodajských služeb, který zastřešuje rozvědky USA.

Prohlášení poukazuje na aktivity, které se snaží ovlivňovat rozhodování a uvažování voličů v blížících se kongresových volbách, které se uskuteční 6. listopadu, a v příštích prezidentských volbách v roce 2020.

Nepřátelská kampaň může mít řadu forem, upozorňuje dokument. Může jít o ovlivňování voličů přes sociální sítě, o působení ruských anglojazyčných médií, jako je například televize RT nebo server Sputnik, či o šíření "zahraniční propagandy" nebo dezinformací o kandidujících osobách. Právě takové prostředky v roce 2016 používalo Rusko ve snaze ovlivnit prezidentské volby v USA, připomíná prohlášení.

Americké tajné služby v této chvíli nemají důkazy o napadení volebních systémů, jejichž součástí jsou často databáze se jmény registrovaných voličů. Některé státy nicméně ohlásily pokusy o neoprávněný přístup do těchto sítí. Žádný zatím nebyl úspěšný, uvádí se v dokumentu.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

21°C

Dnes je sobota 20. dubna 2019

Očekáváme v 15:00 22°C

Celá předpověď