Rusko chce systém protiraketové obrany Turecku dodat v červenci

foto Ilustrační foto - Nácvik na slavnostní vojenskou přehlídku, která v Moskvě ve čtvrtek připomene 74. výročí porážky nacismu ve druhé světové válce. Na snímku raketový systém protivzdušné obrany S-400.

Moskva - Kreml počítá s tím, že systém protiraketové obrany S-400 dodá Turecku v červenci, jak bylo původně plánováno. Uvedl to dnes poradce ruského prezidenta Jurij Ušakov. Washington kvůli dodávce ruských zbraní hrozí Ankaře postihem. Turecko ale výtky Washingtonu odmítá a od smlouvy s Ruskem nechce odstoupit.

"Ano, Rusko a Turecko se na tom dohodly a tyto dohody se splní včas. V bilaterálním kontextu s tím není žádný problém," řekl Ušakov novinářům. Na upřesňující otázku, zda se dodávka S-400 uskuteční v červenci, poradce odpověděl souhlasně. "Ano, jak bylo plánováno," citovala Ušakova agentura TASS.

Turecká vláda podepsala kontrakt na protiraketový systém za 2,5 miliardy dolarů (56,6 miliardy Kč) v roce 2017. Spojené státy a NATO, jehož členem je i Turecko, nákup tvrdě kritizují. Ruské rakety země-vzduch jsou podle Washingtonu pro západní armády ohrožením a se zbraňovými systémy NATO nejsou kompatibilní.

Bílý dům prostřednictvím viceprezidenta Mikea Pence Ankaru varoval, že nákupem riskuje své členství v NATO. Podle amerických médií může být v reakci na nákup systému S-400 zrušen jak kontrakt na dodávku stovky nejnovějších amerických stíhaček F-35, tak i výroba jejich komponentů v Turecku.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

23°C

Dnes je pondělí 19. srpna 2019

Očekáváme v 21:00 19°C

Celá předpověď