Rusko a Turecko kritizují Pelosiovou za její výroky na podporu Arménie

foto Ilustrační foto - Předsedkyně americké Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová a arménský premiér Nikol Pašinjan se sešli v Jerevanu 18. září 2022. Snímek poskytla tisková kancelář arménského premiéra.

Moskva/Ankara - Rusko a Turecko dnes kritizovaly výroky šéfky americké Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiové, která o víkendu v Jerevanu odsoudila nedávné "ilegální" příhraniční útoky Ázerbájdžánu na Arménii. Podle Moskvy podobné komentáře nepomáhají zklidnění situace, Ankara je přímo označila za "sabotáž" diplomatického úsilí. Informovala o tom agentura Reuters.

Pelosiová o víkendu navštívila Arménii, kde vyjádřila podle Reuters bezprecedentní podporu této zemi, která již více než tři desetiletí vede konflikt se sousedním Ázerbájdžánem kvůli separatistické oblasti Náhorní Karabach. Mezi oběma státy na Kavkaze minulý týden vypukly prudké ozbrojené střety s celkově téměř 300 mrtvými vojáky. Podle Pelosiové je jasné, že je spustily útoky Ázerbájdžánu na společné hranici. Pochválila také arménskou demokracii, přičemž USA podle ní chtějí být Arménii nápomocné v globálním boji s autokracií.

Turecký viceprezident Fuat Oktay dnes uvedl, že Pelosiové "zaujaté výroky" jsou "vzdálené dobrým úmyslům" a "sabotují diplomatické úsilí" o urovnání konfliktu mezi Arménií a Ázerbájdžánem. Bílý dům by podle něj měl vyjasnit, zda prohlášení odrážejí oficiální postoj Spojených států.

Kreml sdělil, že "hlasitá prohlášení" předsedkyně Sněmovny reprezentantů nepomohou stabilizovat situaci. "Mohou takovéto akce a prohlášení vysoce postavených představitelů skutečně přispět k normalizaci situace? Uvidíme," řekl kremelský mluvčí Dmitrij Peskov.

Arménie dosud vzhlížela k Moskvě jako k hlavnímu spojenci, který zaručuje její bezpečnost. Další regionální hráč Turecko naopak stojí na straně Ázerbájdžánu, který předloni s pomocí Ankary dobyl velkou část území obsazeného po desetiletí arménskými silami.

Více než stovka lidí v neděli demonstrovala v Jerevanu za vystoupení z Ruskem vedené Organizace Smlouvy o kolektivní bezpečnosti (ODKB), která podle nich nedokáže zaručit bezpečnost země v konfliktu s Ázerbájdžánem. USA a Evropu účastníci demonstrace vykreslovali jako "poslední naději" Arménie.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

15°C

Dnes je pondělí 26. září 2022

Očekáváme v 21:00 10°C

Celá předpověď