Rusko a Bělorusko uspořádají v únoru společné armádní manévry

foto Vojáci ruské armády na cvičení. Ilustrační foto.

Minsk - Rusko a Bělorusko v únoru uspořádají společné vojenské cvičení. Podle státní agentury BelTA to dnes uvedl běloruský vůdce Alexandr Lukašenko. Oznámení přichází v době zvýšeného napětí na ukrajinsko-ruské hranici, kde Rusko shromáždilo desetitisíce vojáků. První ruské jednotky a vojenská technika už začaly do Běloruska přijíždět, informovala později agentura Reuters s odvoláním na Minsk.

"Manévry jsme plánovali zahájit v únoru. Rozhodněte o přesném datu a informujte nás, abychom nebyli obviňováni, že jsme sem poslali vojáky z ničeho nic a chystáme se na válku," citovala agentura BelTA Lukašenka poté, co si vyslechl zprávu o přípravách na společné bělorusko-ruské manévry.

Manévry se budou podle Lukašenka odehrávat na západě Běloruska, tedy při hranicích s Polskem a Litvou, a také na jihu, kde země sousedí s Ukrajinou. Účelem cvičení je podle běloruského autoritářského vůdce vypracovat plán pro případ vojenské konfrontace s pobaltskými státy a Polskem na západě Běloruska a Ukrajinou na jihu.

Běloruský vůdce tvrdí, že manévry jsou nutné, neboť Ukrajina prý soustředí v blízkosti jeho země vojenské jednotky, napsala agentura Reuters. Lukašenko podle ní rovněž uvedl, že Polsko a pobaltské země mají v blízkosti hranic s Běloruskem přes 30.000 vojáků.

Oznámení dalšího vojenského cvičení přichází v době nebývalého napětí mezi Západem a Ruskem, které v poslední době soustřeďuje svá vojska u hranic s Ukrajinou. Moskva mimo jiné požaduje od NATO, aby se zavázalo nepřijmout Ukrajinu za členský stát aliance. Kyjev tvrdí, že Rusko se připravuje na možnou invazi na Ukrajinu, což Moskva popírá.

Rusko pokládá Bělorusko, stát hraničící se zeměmi NATO i Ukrajinou, za strategicky důležitý nárazník na Západě a pomohlo Lukašenkovi udržet se u moci za pomoci půjček a politické podpory při potlačování velkých protestů po předloňských prezidentských volbách. Formálně Rusko a Bělorusko tvoří od roku 1999 svazové soustátí. Na Západě je Lukašenko od předloňských rozsáhlých represí vůči kritikům režimu a loňské migrační krize na 

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

17°C

Dnes je neděle 29. května 2022

Očekáváme v 15:00 13°C

Celá předpověď