Ruské útoky na Bachmut a Avdijivku byly podle Ukrajiny neúspěšné

foto Žena sleduje hřmění dělostřelby ze zahrady svého domu v ukrajinském Slovjansku na východě Ukrajiny 8. srpna 2022.

Kyjev - Ruské útoky ve čtyřech směrech, na Bachmut, Avdijivku a Slovjansk v Donbasu na východě Ukrajiny a na Novopavlivku na jihu země, byly neúspěšné, hlásí ukrajinský generální štáb v ranní svodce o situaci na bojišti.

Tvrzení znepřátelených stran nelze v podmínkách válečného konfliktu ověřit z nezávislých zdrojů.

Britské ministerstvo obrany na twitteru v ranním přehledu upozornilo, že Rusko je pravděpodobně v pokročilé fázi plánování referenda o připojení separatistické Doněcké lidové republiky (DNR), i když není jasné, zda již bylo konečné rozhodnutí o hlasování přijato. Kreml si zřejmě uvědomuje, že armáda nedobude celou Doněckou oblast, což představuje neúspěch maximalistických cílů operace na Ukrajině.

Americký Institut pro studium války (ISW) uvedl, že nejtvrdší boje se nyní svádějí u Charkova, na ose Izjum-Slovjank, v oblasti Siversku a Lysyčansku, u Bachmutu, v okolí Avdijivky a Doněcku a na jihu Ukrajiny. To podle analytiků svědčí o tom, že Moskva dává přednost postupu vojsk u Bachmutu a možná Siversku a snaží se využít sil separatistické DNR k obsazení území u Avdijivky, které se nepodařilo dobýt v roce 2014. Soustředění dobrovolnických praporů u Izjumu a Slovjansku svědčí o tom, že tento úsek není v centru pozornosti Moskvy a může být zranitelný protiútoky ukrajinských sil, míní ISW. Složení ruských sil na jihu země je relativně různorodější než jinde a může vytvářet ruskému velení potíže při řízení, zvláště pokud budou ukrajinské síly pokračovat v protiofenzívě v Chersonské oblasti.

Většina příslušníků velitelství ruských sil opustila okupovaný Cherson kvůli tomu, že přístupové cesty ovládá ukrajinské dělostřelectvo, které také poničilo mosty přes Dněpr. V ukrajinské televizi to uvedl zástupce šéfa oblastní správy Jurij Sobolevskyj. "Rusové v současnosti nemají ani jednu bezpečnou zásobovací trasu, která by byla s to naplnit potřeby vojenského uskupení u Chersonu. Antonivskyj most už nelze přejít ani pěšky. To se také stalo hlavním důvodem, proč vojenské velení opustilo Cherson. Většina z nich odjela z Chersonu, jsou o tom důkazy," řekl Sobolevskyj podle listu Ukrajinska pravda.

Gubernátor Luhanské oblasti Serhij Hajdaj v ukrajinské televizi uvedl, že při víkendovém zásahu štábu Wagnerovy skupiny (v přepisu z ruštiny Vagnerovy skupiny) v okupovaném městě Popasna přišla o život stovka žoldnéřů, popřel však zprávy o zabití ruského oligarchy Jevgenije Prigožina, který je pokládán za majitele skupiny a jemuž se přezdívá Putinův kuchař. Při zásahu ale podle Hajdaje přišli o život Prigožinovi zástupci. "Bohužel, pokud jde o kuchaře, tak vám radost neudělám," řek Hajdaj podle agentury Unian.

Rusko za posledních 24 hodin přišlo na Ukrajině o přibližně dvě stovky vojáků, 12 tanků, 15 obrněných vozidel, pět děl a vrtulník, uvedl ukrajinský generální štáb. Od začátku války, která dnes pokračuje 173. dnem, přišlo Rusko o 43.750 vojáků, 1876 tanků, 4141 obrněných vozidel, 985 děl, 261 raketometů, 136 protiletadlových zbraní, 233 letadel, 195 vrtulníků, 787 dronů a 15 plavidel, odhaduje ukrajinské velení.

Ukrajinským silám se během 48 hodin podařilo sestřelit tři ruské bitevní vrtulníky Ka-52, dva o víkendu a jeden dnes, zdůraznil list Ukrajinska pravda s odvoláním na velitelství ukrajinského letectva a protivzdušné obrany.

Ani tato tvrzení není možné ověřit z nezávislých zdrojů.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

15°C

Dnes je pondělí 3. října 2022

Očekáváme v 21:00 12°C

Celá předpověď