Ruské úřady varují před sobotními protesty na podporu Navalného

foto Lídr ruské opozice Alexej Navalnyj v obležení novinářů na palubě letadla před odletem z Berlína do Moskvy, 17. ledna 2021.

Moskva - Ruská generální prokuratura varovala před účastí na úřady nepovolených sobotních protestech na podporu uvězněného opozičního politika Alexeje Navalného. Před šířením výzev k účasti na nepovolených akcích varoval sociální sítě cenzurní úřad Roskomnadzor. Ministerstvo vnitra poukázalo na paralelu s protesty v sousedním Bělorusku proti autoritářskému režimu a pohrozilo trestním postihem za výzvy k nepovoleným demonstracím. Policie dnes kvůli plánovaným sobotním demonstracím zadržela několik klíčových spolupracovníků Navalného.

"Orgány na ochranu zákona dostaly pokyny k přijetí preventivních opatření a v odůvodněných případech i k pohnání viníků k odpovědnosti," uvedla generální prokuratura podle agentury TASS. Vyzvala také Roskomnadzor, aby omezil přístup k internetovým stránkám šířícím výzvy k sobotním demonstracím. Roskomnadzor podle TASS požádal vedení sociálních sítí VKontakte a TikTok, aby odstranily nezákonné výzvy vybízející k účasti nezletilých na nepovolených protestech.

Ministerstvo vnitra se obává vývoje podle běloruského či kyrgyzského scénáře. "Analýza událostí, a to i v zemích blízkého zahraničí, umožňuje předpovídat jisté napětí v sociální a politické oblasti, a to i v našem hlavním městě. Vynořuje se hodně zainteresovaných z ciziny, politických stran, pseudopolitiků, kteří se snaží rozkolísat situaci v politicky důležitém roce, kdy se uskuteční mnoho voleb v regionech i do Státní dumy (dolní komory parlamentu)," prohlásil první náměstek ministra vnitra Alexandr Gorovoj. Nevyloučil, že i v Rusku by mohlo dojít k "rozkolísání situace" po vzoru Běloruska či Kyrgyzstánu, kde loni na podzim revolta proti zfalšování parlamentních voleb vyústila ve změnu vedení státu. Gorovoj podle listu Kommersant varoval, že ministerstvo vnitra může stíhat každého, kdo vybízí k účasti na nepovolených demonstracích ať v osobním kontaktu, na internetu či poštou, a ujistil, že jednotky ministerstva se po celé zemi připravují na sobotní nepovolené akce.

Internetová televize Dožď dnes uvedla, že v Moskvě policisté zadrželi Ljubov Sobolovou, právničku a spolupracovnici Navalného z jeho Fondu boje s korupcí. Na policejní stanici ji odvezli podle televize kvůli tomu, že vyzývala k sobotním protestům. Sobolová pozdě večer podle TASS oznámila, že ji policie propustila. Její advokát Vladimir Voronin předtím novinářům řekl, že ji obvinili z opakovaného porušení pravidel o organizaci shromáždění, za což hrozí deset dní vězení. Soud by měl rozhodnout v pátek. Sobolová má však malé dítě a proto ji poslat do vězení nemohou, uvedl server Kommersant s tím, že právnička může dostat pokutu nebo trest obecně prospěšných prací.

Rádio Echo Moskvy rovněž informovalo o zadržení dalšího spolupracovníka Navalného fondu a právníka Vladlena Lose. Ten na twitteru napsal, že mu policisté řekli, že přijeli kvůli křiku nahlášenému z jeho hotelového pokoje, kde ale bylo ticho. Uvedl, že jako běloruský občan dostal pokyn, aby do 25. ledna opustil Rusko. Do země se nesmí vrátit do listopadu 2023, podotklo Echo Moskvy.

Večer ruská média informovala o dalších zadržených spolupracovnících opozičního předáka, kteří vyzývali k protestům - je mezi nimi Navalného mluvčí Kira Jarmišová nebo spolupracovník fondu Georgij Alburov. Server The Moscow Times podotkl, že Sobolová, Jarmišová i Alburov patří mezi klíčové spolupracovníky Navalného.

Navalnyj, pokládaný za nejvážnějšího odpůrce prezidenta Vladimira Putina na domácí scéně, byl zadržen minulou neděli na moskevském letišti po návratu z Německa, kde se zotavoval ze srpnové otravy, kterou připisuje Putinovi a tajné službě FSB. Kreml obvinění odmítá a zpochybňuje, zda byl opozičník vůbec otráven, přestože otravu zakázanou nervově paralytickou látkou ze skupiny novičok potvrdily laboratoře v Německu, Francii a Švédsku a také Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW).

Evropská unie a Británie kvůli otravě uvalily sankce na Putinovy spolupracovníky, na což Moskva odpověděla recipročními postihy.

Navalnyj nyní v moskevské vyšetřovací věznici čeká na soud, který jej může poslat na roky do vězení za údajné porušení pravidel podmíněného trestu. Kreml již dal najevo, že v tomto případě nehodlá přihlížet k výzvám západních zemí.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

6°C

Dnes je neděle 28. února 2021

Očekáváme v 3:00 1°C

Celá předpověď